نانسی درو و روبات رز. شش کتاب برای مطالعه با کودکان در هر سنی

هر هفته کارکنان کتابخانه های مسکو کتابهایی را توصیه می کنند که خواندن آنها برای کل خانواده مناسب است و مورد توجه کودکان و بزرگسالان خواهد بود. رئیس کتابخانه شماره 92 – مرکز فرهنگی K.I. چوکوفسکی آنا اپیشنکووا درباره کتابهایی صحبت کرد که شب خانوادگی را سرگرم کننده و جالب تر می کند.

 آنا اپیشنکووا ، رئیس کتابخانه شماره 92 - مرکز فرهنگی K.I. Chukovsky

“داستان بالکن” توسط مارینا تاراننکو

یک عنوان غیر معمول بلافاصله توجه خواننده را به خود جلب می کند. “آیا این کتاب باید در بالکن خوانده شود؟” یک بار از پسر چهار ساله ای پرسید که با خواهر بزرگترش به کتابخانه ما آمده است. او سپس کاملاً درست اظهار داشت: “بله ، آنجا که می خواهید!” – و او را دعوت به انجام این کار در حال حاضر. در واقع ، این اشعار را می توان در هر مکان ، هر زمان خواند! این هم برای یک بزرگسال و هم برای یک کودک لذت بخش است! کتاب رنگی است ، شعرها خنده دار ، شوخ است. به جای مقدمه های طولانی ، من به راحتی شعر مورد علاقه خود را از مجموعه – “پرتره تابستان” نقل می کنم:

“قدم های آسان و کمی

من یک پرتره می کشم ،

گل ، قارچ

تشریح شرح داده شده است.

توت فرنگی و هندوانه ،

شبنم حباب ،

صدف های دریایی ، چتر دریایی ،

یک سنجاقک شفاف.

با اشعه سکته می کنم ،

و حالا از روی پرتره

خنده دار ، برنزه

تابستان حیله گرانه به نظر می رسد.

“فیل در آسمان برفی شکار می کند” نوشته Evgeniya Katz

این کتاب فوق العاده نیز یک آموزش آموزشی است. چهار نوت بوک وجود دارد که روی یک مارپیچ ، یک کلمه در هر صفحه وجود دارد. نوت بوک اول شامل سوژه ها ، دوم حاوی گزاره ها ، سوم حاوی تعاریف و دیگری مربوط به شرایط است. با حرکت به صفحات به ترتیب تصادفی ، هر بار می توانیم داستان جدیدی بدست آوریم – “یک فیل در یک حوضچه کثیف می میرد” ، “یک پنگوئن در آسمان شخص دیگری پنهان شده است” و موارد دیگر.

کل خانواده می توانند جملاتی را بسازند که محتوای آنها پوچ و از نظر زبان روسی کاملاً صحیح باشد. کودکی که تازه خواندن را یاد گرفته است ، ورقهای کتاب اسباب بازی را ورق می زند ، با پشتکار کلمات را تلفظ می کند و حافظه بصری را تربیت می کند. یک پسر یا دختر بزرگتر مشتاقانه جملات خنده دار می نویسد و همزمان تجزیه و تحلیل می کند – کلمات به عنوان اعضای یک جمله خط خورده اند.

E. Samarin. Mos.ru

بچه های پیرتر

“ربات وحشی” توسط پیتر براون

شاید این کتاب درباره یك كشتی كشتی ، خوانندگان بالغ را به یاد “رابینسون كروزو” دانیل دفو بیاندازد. اما این یک داستان کاملاً متفاوت است: شخصیت اصلی یک ربات است و ربات با طبیعت رابطه کمی متفاوت دارد. با این وجود ، یک زن ربات به نام رز در جزیره خود بدتر از رابینسون ساکن نمی شود – او زبان پرندگان و حیوانات را می آموزد ، در میان آنها همدمانی وفادار پیدا می کند و – از همه جالبتر – مادر یک بچه غاز به نام Redbeak می شود.

“ربات وحشی” توسط نویسنده و تصویرگر معاصر آمریکایی پیتر براون نوشته و نقاشی شده است. به هر حال ، این کتاب یک دنباله دارد ، که در آن یک عملیات نجات برای ربات انجام می شود. آیا رز می خواهد به دنیای متمدن برگردد ، دوستان جدید و پسر خوانده خود را ترک کند؟ کتاب “نجات یک ربات وحشی” را بخوانید.

“تابستان آسینو” توسط تامارا میخیوا

دختر آسیا (در حقیقت ، اسمش Praskovya است ، اما به دلیل کوتاهی ، خودش را Asya می نامد) برای اولین بار به یک اردوی تابستانی می رود. او نه تنها با بچه های جدید ملاقات می کند و در هوای تازه بازی می کند ، بلکه اتفاقات کاملاً خارق العاده ای نیز خواهد داشت. آسیا با ژنوم ها آشنا می شود ، پرواز را یاد می گیرد ، واقعی ترین آب زندگی را به دست می آورد و کارهای غیرممکن را انجام می دهد – پسری را نجات می دهد که قبل از بیماری حتی پزشکان از این بیماری دست کشیده اند. این کتاب بسیار حجیم است – 300 صفحه ، اما به معنای واقعی کلمه در یک نفس خوانده می شود.

تامارا میخوا نویسنده کودک مدرن است. Asino Summer او در سال 2007 برنده ی جایزه ملی رویای گرامیداشت ادبیات کودکان شد.

Yu. Ivanko. Mos.ru

“گردان چهار نفر” لئونید سوبولف

داستان ها و طرح های لئونید سبولف ، ما را به دوران سخت جنگ جهانی میهنی می برد. آنها باعث می شوند قلب منقبض شده و به خوبی اشک بریزد. کتاب او به نوجوانان کمک می کند تا نه تنها از وقایع جنگ بهتر درک کنند بلکه احساس غرور و افتخار را در کشورشان به وجود آورند.

لئونید سرگئیویچ سوبولف در طول جنگ بزرگ میهنی به عنوان خبرنگار پراودا ، اداره اطلاعات شوروی و اداره سیاسی اصلی نیروی دریایی خدمت می کرد. وی در سال 1943 جایزه استالین درجه دو را برای مجموعه داستان “روح دریا” دریافت کرد – و آن را به صندوق دفاع منتقل کرد. برای دریافت جایزه ، او خواست که یک قایق گشتی را جمع کند و نام آن را “روح دریا” بگذارد.

نانسی درو و تجارت مخاطره آمیز توسط کارولین کین

این کتاب محبوب ترین سریال ها در مورد نانسی درو ، کارآگاه دختر شجاع و بسیار باهوش است ، که قادر است هر رازی را برطرف کند. تحقیقات نانسی اغلب توسط پدرش ، وکیل کارسون درو ، بهترین دوستان بس و جس و نامزد ند کمک می کند. اتفاقاً ، داستان پلیسی با نام نویسنده آغاز می شود. کارولین کین یک شخصیت واقعی نیست ، بلکه یک تیم کامل از نویسندگان است.

در کتاب “نانسی درو و امر خطرناک” ، یک کارآگاه دختر قصد دارد به یک زن تنها در دفاع از مالکیت زمین و خانه کمک کند. نانسی نترس و دوستانش در برابر یک شرکت بزرگ روبرو می شوند.

چاپ کتابهای مربوط به نانسی درو در ایالات متحده از سال 1930 آغاز شد و تا اواخر قرن 20 منتشر می شد. فیلمبرداری از روی کتابها از سال 1939 آغاز شد. مشهورترین اقتباس های سینمایی قرن ما در سال 2007 (“نانسی درو” با اما رابرتز) و در سال 2019 (“نانسی درو و راه پله مخفی” با سوفیا لیلیس) منتشر شد.

برای کتابهای بسیار عالی تری که توسط خوانندگان کتابخانه های کودکان و کارمندان آنها تأیید شده است ، به عنوان <قوی مراجعه کنید. > نکات مربوط به کتابدار .