کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی چیست؟

اختراع رایانه ها ، ترانزیستورها و اختراع اینترنت به عنوان فصل هایی در تاریخ علم کتاب الکترونیکی ذکر شده است. با افزایش محبوبیت رایانه در کوچکترین جزئیات زندگی روزمره ، جهان ما به سرعت در حال تبدیل شدن به یک دنیای الکترونیکی و دیجیتالی است. کتاب و صنعت نشر به این شکل دوام نیاورده اند و ظهور نشر الکترونیکی ، همانطور که در سالهای اخیر شاهد آن بودیم ، دستخوش تغییرات عمده ای شده است (حسابی ، 2004).

کتاب الکترونیکی در این بین پدیده ای کاملاً جدید است و سیستم آموزشی و اطلاعاتی را با تغییرات اساسی کتابهای الکترونیکی روبرو خواهد کرد. کتابهای الکترونیکی فقط نسخه های الکترونیکی مواد مکتوب نیستند ، بلکه می توانند شامل متن ، صدا ، تصاویر و موارد دیگر باشند. علاوه بر این ، آنها می توانند به صورت فایل های قابل اجرا در رایانه مانند فایل های اجرایی PDF ، HTML ، WORD TEXT و EXE باشند. البته ، در مورد تعریف کتاب الکترونیکی توافق کلی وجود ندارد ، بنابراین در این بخش ما دیدگاه های مختلف در مورد تعریف کتاب الکترونیکی را بررسی خواهیم کرد.

کتاب الکترونیکی چیست؟

در صنعت کتاب الکترونیکی ، بحث های فزاینده ای در مورد آنچه می توان کتاب الکترونیکی نامید وجود دارد. در این زمینه چندین دیدگاه وجود دارد (شوکارها ، 2004).

نمای اول

کسانی که از دستگاه مجهز به باتری-با همه اندازه ها و اندازه های کتاب-برای خواندن کتاب های الکترونیکی استفاده می کنند ، معتقدند که اینها کتاب های الکترونیکی هستند که توسط آن دستگاه خوانده می شوند و دیگر کتاب ها را نمی توان کتاب الکترونیکی نامید.

نظر گروه اول در مورد کتاب الکترونیکی چیست: “این یک کتاب الکترونیکی است که توسط خواننده قابل خواندن است. یک دستگاه معمولی به اندازه کتاب از باتری استفاده می کند و باتری را می توان دوباره شارژ کرد. این دستگاه با هر بار شارژ حدود 20 تا 40 ساعت کار می کند ، بنابراین می توانید بدون نیاز به شارژ دستگاه هنگام مطالعه ، یک کتاب الکترونیکی با خواننده بخوانید. باید اضافه کرد که کتاب الکترونیکی این دستگاه ها به رایانه متصل نمی شوند و فقط برای خواندن کتاب های الکترونیکی استفاده می شوند. این دستگاه کوچک برای دانش آموزان جذاب است زیرا دقیقاً به اندازه یک کتاب شومیز است ، از نظر حمل و نقل هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و حتی حمل آن نسبت به رایانه هایی به نام “نت بوک” [1] و “لپ تاپ [2] E آسان تر است. کتابهایی که توسط این دستگاهها خوانده می شوند دقیقاً شبیه کتابها هستند و حتی حروف آنها با جوهر چاپ شده به نظر می رسند.

نمای دوم

گروه دوم کتاب های الکترونیکی را متفاوت تعریف می کنند. آنها با گروه اول موافق نیستند. به گفته آنها ، آنها کتابهای الکترونیکی هستند که توسط نرم افزارهای خاص خوانده می شوند ، نه توسط دستگاه. به عبارت دیگر ، طبق نظر گروه دوم ، کتاب الکترونیکی با نرم افزار منطقی است و نه سخت افزاری. در این گروه دو گرایش وجود دارد: یک گرایش از نرم افزار مایکروسافت پشتیبانی می کند [3] ، و گرایش دوم از نرم افزار Adobe [4] پشتیبانی می کند. اگرچه دو نوع نرم افزار متفاوت است ، اما هر دو گرایش در یک مورد اتفاق نظر دارند: کتاب الکترونیکی واقعی کتابی است که با نرم افزار خوانده شود.

نمای سوم

دیدگاه سوم ربطی به کلمات و احادیث دو دیدگاه مطرح شده ندارد. دیدگاه سوم می گوید هر چیزی که با “مرورگر” [5] قابل خواندن است یک کتاب الکترونیکی است. با توجه به نمای سوم ، سپس هر صفحه با اطلاعات صفر و یک صفحه کتاب الکترونیکی است. به گفته این گروه ، مرورگرها مادر کتاب های الکترونیکی هستند.

نمای چهارم

دیدگاه چهارم ربطی به کلمات و احادیث سه دیدگاه دیگر ندارد. طبق این دیدگاه دانلود کتاب الکترونیک، کتابی که مفید نباشد الکترونیکی نیست!

نکته اصلی این گروه این است که ویژگی اصلی کتاب الکترونیکی باید این باشد که نمی توان آن را برای تکثیر سرقت کرد. آنها می گویند چرا باید کتابی تولید شود که فایده ای ندارد و چه کسی می خواهد آن را تکثیر کند؟ این دیدگاه در واقع در مورد هکرهای رایانه ای صادق است [6]. کسانی که قفل برنامه ها و نرم افزارها و سایر قفل های دیجیتالی را زیر پا می گذارند تا حقوق مالکیت معنوی سازندگان را زیر پا بگذارند. از این نظر ، “ایمنی” [7] باید یکی از ویژگی های هر کتاب الکترونیکی باشد.

کتابهای الکترونیکی به روشهای مختلف دیگر تعریف می شوند.

به عنوان مثال ، کتاب الکترونیکی یک اصطلاح برای تک نگاری های الکترونیکی است که به طور حرفه ای ویرایش می شوند تا از کپی جلوگیری شود. کتاب الکترونیکی وسیله ای است که خوانندگان متون خود را بر روی آن می خوانند. نام صحیح این دستگاه “خواننده کتاب الکترونیکی” است.

اطلاعات کتاب را در قالب دیجیتال ذخیره کنید تا در صفحه کامپیوتر مشاهده شود. کتابهای الکترونیکی را می توان در رسانه های دیجیتال مانند سی دی ، دی وی دی ، وب سایت و غیره منتشر کرد. به عنوان مثال ، بسیاری از منابع مرجع ، مانند Encyclop .dia Britannica ، The Webster Dictionary ، The Oxford Dictionary و غیره ، علاوه بر چاپ روی سی دی و همچنین در شبکه جهانی وب موجود است. بنابراین ، چنین کتابهایی را نمی توان در دنیای چاپ و کتابخانه های سنتی یافت و از این نظر این منابع بی نظیر هستند.

برای خواندن برخی از کتابهای الکترونیکی ، باید کل متن کتاب را به رایانه شخصی خود منتقل کنید یا آنها را صفحه به صفحه یا فصل به فصل بخوانید.

سهولت اجرا ، سهولت جستجوی متن ، وجود فرمت زیباتر ، قوام محتوا ، امکان ارائه دانلود کتاب الکترونیکی یا فروش آسان تر و سریعتر ، قابلیت افزودن ویژگی های چند رسانه ای و غیره. از جمله ویژگی هایی است که کتاب الکترونیکی را پیدایش می کند. گسترش آن را از سایر رسانه ها مانند این متمایز می کند.

با درک اهمیت این رسانه ، بسیاری از موسسات از این پدیده نوظهور حمایت می کنند و آن را گسترش می دهند ، که قصد دارد نشر الکترونیکی را بیشتر توسعه داده و این پدیده را ارزیابی کند. به عنوان مثال ، نمایشگاه کتاب فرانکفورت دارای هفت جایزه سالانه برای کتاب های الکترونیکی منتخب ، از جمله جایزه های ویژه 100 دلار است. اکنون می توانید سایتهای زیادی پیدا کنید که از نویسندگان دیجیتال پاور خبر استقبال می کند. انتشارات تجاری تایم وارنر به تازگی در www.ipublish.com اعلام کرده است که مقامات در حال جذب و حمایت نویسندگانی هستند که قرار است کتابهای آنها به صورت الکترونیکی منتشر شود.

جنبش معروف به “پروژه گوتنبرگ” [8] ، برای تبدیل کتاب به کتاب الکترونیکی طبیعی است. هزاران کتاب که زمانی در کتابخانه ها یا مجموعه های خصوصی موجود بود ، اکنون به صورت دیجیتالی در دسترس هستند. تخمین زده می شود که تا پایان سال 2005 ، یک ششم کتابهای خریداری شده خرید کتاب الکترونیکی در ایالات متحده کتاب الکترونیکی خواهد بود. یک تجارت 7.8 میلیارد دلاری

تاریخچه ظهور کتابهای الکترونیکی

مجله Wired انتشار کتاب 2.0 را در 1998 اعلام کرد. در سال 1999 ، کتاب الکترونیکی Nuvomedia’s Racket منتشر شد. در 14 مارس 2000 ، استفان کینگ [9] کتابی الکترونیکی به نام Bullet the Riding منتشر کرد که تنها در روز اول آن 400000 نسخه فروخت ، اما متن رمزگذاری شده در عرض 48 ساعت شکسته شد و در سایت های مختلف هکرها در دسترس قرار گرفت.

مزایا و ویژگی های کتاب های الکترونیکی

دسترسی از راه دور [10]

کتابهای الکترونیکی پتانسیل بالایی برای استفاده در آموزش و پرورش موسسات با تعداد زیادی از کاربران خرید نسخه الکترونیکی کتاب از راه دور دارند (آرمسترانگ و لونسدیل ، 2005).

انتقال آسان هنگام ادغام محتوا [11]

اطلاعات پردازش شده [12] می تواند به سرعت برق را منتقل کند. با توسعه ریزتراشه ها ، فناوری های نوری [13] و اینترنت ، ارتباطات دیجیتالی را می توان به آسانی و به طور کامل منتقل کرد [14]. کتابهای الکترونیکی را می توان بارگیری یا به ایمیل متصل کرد و همچنین می توان آنها را بر روی دیسک یا CD-ROM ذخیره کرد.

انسجام محتوا و تنوع کاربردها [15]

امروزه مردم به اطلاعات بیشتری دسترسی دارند و می توانند بر اساس آن تصمیمات بهتری بگیرند. در مقایسه با قالب های متنی ساده ، کتابهای الکترونیکی با دسته بندی محتوا در یک لیست یا موضوع ، با سهولت جستجو ، مبادله یکنواختی قیمت کتاب الکترونیکی را با یکدیگر انجام می دهند.

اشتراک گذاری مطالب با یکدیگر [16]

انگیزه دانلود کتاب های الکترونیکی بیشتر برای ادامه خواندن ، سهولت حفظ و حفظ و توانایی بیشتر در کنترل محتوا از مهمترین موارد برای خواننده است. یک کتاب الکترونیکی با ویژگی هایی مانند وجود ابر متن [17] امکان تبادل محتوا بین آنها و مشاهده همزمان آنها با یکدیگر را فراهم می کند. این سهولت جستجو به ویژه برای افرادی که درگیر محتوای تحقیق هستند اهمیت دارد.

پشتیبانی از عملکردهای چند رسانه ای [18]

کتابهای الکترونیکی حتی می توانند به شما این فرصت را بدهند که به کتاب گوش دهید! نرم افزاری مانند Microsoft Reader دارای ویژگی های عالی مانند خواندن متون است. این فقط جالب است ، اما برای افرادی مانند نابینایان یا کسانی که فروش کتاب الکترونیکی مشکل خواندن دارند ، نوید یک دوره جدید در آموزش و اطلاعات را می دهد. همچنین ، این کتاب ها فرصت خوبی برای گسترش محتوا دارند.