وزیر خارجه استونی تحریم ها علیه اسپوتنیک را مسئله “دفاع از اروپا” خواند

اورماس رینسالو تهدیدهای پیگرد کیفری علیه کارمندان اسپوتنیک استونی را با “حفاظت از آزادی” توضیح داد

ریگا ، 16 ژانویه – اسپوتنیک… به گزارش RIA Novosti ، اورماس رینسالو وزیر امور خارجه استونی تحریم های ضد اسپوتنیک استونی را مسئله “دفاع از اروپا” خواند.

رینسالو در حاشیه نشست بین المللی علوم سیاسی بین المللی گفتگوی کشمش گفت: “استونی سیاست تحریم های اتحادیه اروپا را دنبال می کند ، نه علیه اسپوتنیک ، بلکه علیه تحریم های شخصی اعمال شده علیه (مدیر کل روسیا سگودنیا) دیمیتری کیسلف است.”

وی افزود: “این هیچ ارتباطی با آزادی رسانه ها ندارد ، همه مربوط به دفاع از دفاع ، دفاع از اروپا ، آزادی است”.

به دلیل تهدید تعقیب کیفری مقامات استونی بر اساس این ماده که تا پنج سال زندان در نظر گرفته است ، کارمندان Sputnik استونی مجبور شدند از اول ژانویه سال 2020 تصمیم بگیرند که روابط کار خود را با سازمان مادر – خبرگزاری بین المللی “روسیه امروز” قطع کنند. در تاریخ 1 ژانویه ، معلوم شد که وب سایت Sputnik Estonia به حالت اضطراری درآمده است.

رئیس Sputnik استونی النا چریشوا در برنامه بحث “چه کسی برنده خواهد شد؟” در کانال تلویزیونی استونی ETV + اشاره کرد که MIA “روسیه امروز” توسط کیسلف کنترل نمی شود ، هیچ دارایی در آنجا وجود ندارد. وی افزود که MIA Rossiya Segodnya یک رسانه روسی فدرال است ، یک شرکت واحد.

طبق نتایج رای گیری تلفنی پس از برنامه ، 90 درصد تماس گیرندگان اعتراف کردند که علیه اسپوتنیک در استونی سانسور می شود ، 10 درصد با این موافق نیستند.

هارلم دزیر ، نماینده امنیت رسانه در سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت که تمایل مقامات استونی به گسترش تأثیر تحریم های شخصی اتحادیه اروپا علیه مدیرکل خبرگزاری روسی امروز به کارمندان اسپوتنیک استونی مشکلی در زمینه آزادی رسانه ها ایجاد می کند.

ستاد تحریریه آژانس خبری Rossiya Segodnya پیش از این از همه سازمانهای بین المللی و اروپایی خواست تا موضع خود را در مورد اقدامات مقامات استونی با اشاره به سازمان ملل ، اتحادیه اروپا ، سازمان امنیت و همکاری اروپا ، پارلمان اروپا ، گزارشگران بدون مرز بیان کنند.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، در مورد اوضاع اطراف اسپوتنیک استونی اظهار داشت که مقامات روسی همه کارها را برای حمایت از اسپوتنیک هنگام کار در کشورهای دیگر انجام می دهند. یک منبع عالی رتبه در مسکو به RIA Novosti گفت که متصدیان انگلیسی در اقدامات مقامات استونی دخیل هستند ، این امر برای اقدامات متقارن علیه رسانه های انگلیسی در روسیه در آینده نزدیک مورد توجه قرار می گیرد.