هری بلافونته، نماد هالیوود و فعال حقوق مدنی، در ۹۶ سالگی درگذشت

هری بلافونته، خواننده، هنرپیشه و حامی سرسخت جنبش حقوق مدنی درگذشت. مجله نیویورک تایمز گزارش ها. او 96 سال داشت.

به گفته سخنگوی وی، کن سان شاین، بلافونته روز سه شنبه بر اثر نارسایی احتقانی قلب در خانه خود در منهتن درگذشت.

بلافونته در 1 مارس 1927 متولد شد و در آنجا توسط والدینش که مهاجر کارائیب بودند بزرگ شد.

او در طول جنگ جهانی دوم به نیروی دریایی پیوست و پس از ترخیص به دنبال بازیگری رفت. بلافونته در همان کارگاهی با والتر ماتائو و مارلون براندون درام را آموخت و با آواز خواندن در کلوپ های جاز در کنار افرادی مانند چارلی پارکر و مایلز دیویس از زندگی خود حمایت کرد.

بلافونته پس از بستن قرارداد ضبط، شروع به ساخت موسیقی با الهام از ژانر کالیپسو کرد که منجر به آهنگ های «Day-O (آهنگ قایق موز)» و «خداحافظ جامائیکا» شد که هر دو در آلبوم سال 1956 او ظاهر شدند. کالیپسو. این پروژه در صدر قرار گرفت تابلو تبلیغاتی چارت آلبوم اندکی پس از انتشار آن و به مدت 31 هفته در آن باقی ماند و بلافونته اولین هنرمند انفرادی بود که بیش از یک میلیون نسخه از یک آلبوم را جابجا کرد. او تا سال 1959 به پردرآمدترین بازیگر سیاهپوست تاریخ تبدیل شد و قراردادهای اجرایی بزرگی در لاس وگاس، لس آنجلس و نیویورک بسته بود.

حرفه بازیگری بلافونته در سال 1953 آغاز شد، زمانی که او در برادوی در موزیکال ظاهر شد. سالنامه، که برای او جایزه تونی برای بازیگر نقش مکمل را به ارمغان آورد. او در نهایت اولین نقش اصلی خود را در یک فیلم هالیوود بازی کرد، زمانی که در کنار جیمز میسون، جوآن فونتین و جوآن کالینز در فیلم ظاهر شد. جزیره ای در خورشید حرفه بازیگری بلافونته به دلیل اجتناب از بازی در نقش کلیشه‌های سیاه‌پوست در زمانی که بسیاری از همتایانش در کبوتر بودند، قابل توجه بود. بلافونته آخرین حضور خود را در فیلم اسپایک لی در سال 2018 انجام خواهد داد BlackKkKlansman.

بلافونته جدای از حرفه تاریخی خود در هنر، عمیقاً در جنبش حقوق مدنی درگیر بود و از دوستان نزدیک مارتین لوتر کینگ بود که حداقل در یک مورد از زندان آزاد شد. بلافونته همچنین در راهپیمایی واشنگتن در سال 1963 شرکت کرد و یکی از جمع آوری کننده های کمک مالی برای کنفرانس رهبری مسیحیان جنوبی دکتر کینگ بود.

صراحتا در مورد مسائل نژادی و حقوق مدنی، او را هدف انتقاد قرار داد، اما او را به چهره‌ای منادی تبدیل کرد، که نشان از تحسین‌های متعددی است که در طول زندگی‌اش کسب کرد. بلافونته برنده افتخار مرکز کندی در سال 1989، مدال ملی هنر در سال 1994، و جایزه یک عمر دستاورد گرمی در سال 2000 شد. در سال 2014، جایزه بشردوستانه ژان هرشولت در اسکار به دلیل مبارزه مداوم برای حقوق مدنی و سایر اهداف به او اعطا شد. .

بلافونته فرزندانش آدرین بیسمایر و شری بلافونته را با همسر سابقش مارگریت برد پشت سر گذاشت. فرزندان جینا بلافونته و دیوید با همسر سابق جولی رابینسون. و هشت نوه او همچنین همسر سوم خود، پاملا فرانک، دخترخوانده خود، سارا فرانک، و پسر خوانده، لیندزی فرانک، و همچنین سه نوه ناتنی را پشت سر گذاشت.

روحش شاد.