موضع اروپا در قبال اسپوتنیک استونی سکوت جنایتکارانه است

الوتا چریشوا ، رئیس انتشارات ، گفت: Sputnik استونی به بارزترین نمونه مبارزه با مخالفت در منطقه بالتیک تبدیل شده است.

ریگا ، 7 ژوئیه – اسپوتنیک… مقامات استونی با نقض اصول آزادی بیان ، فعالیت های اسپوتنیک استونی را همچنان محدود می کنند. رئیس انتشارات النا چریشوا در این باره در کنفرانس بین المللی “جهان از نگاه رسانه ها در سال 2020” صحبت کرد.

در این مراسم نمایندگان نسخه های آمریکایی و اروپایی اسپوتنیک حضور داشتند. علاوه بر آنها ، مدیر گروه اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه روسیه ماریا زاخاروا ، روزنامه نگار مستقل آمریکایی اوا بارتلت و نویسنده سوئیسی گای متان در این کنفرانس سخنرانی کردند.

یکی از موضوعات اصلی برای بحث در این کنفرانس ، فشار سیستماتیک بر دفاتر اسپوتنیک در کشورهای بالتیک بود. همانطور که النا چریشوا گفت ، اسپوتنیک استونی به بارزترین نمونه مبارزه با مخالفت در منطقه بالتیک تبدیل شده است.

چریشوا در سخنرانی خود گفت: “ما فشار اداری و محاصره اقتصادی و سانسور سیاسی و سرانجام تهدیدهای پیگرد کیفری را احساس کرده ایم.” رسانه دولتی “.

به طور خاص ، النا چریشوا یادآوری کرد که از اول ژانویه سال 2020 ، وب سایت Spuntik Estonia در حالت اضطراری کار می کند. کارمندان آژانس مجبور به ترک کار شدند ، زیرا پلیس جمهوری و اداره مرزبانی نامه هایی را با اولتیماتوم برای آنها ارسال کردند: اگر روزنامه نگاران به همکاری خود با MIA Rossiya Segodnya ادامه دهند ، با شروع پرونده قضایی تحت مقاله “عدم رعایت تحریم های اروپا” مواجه هستند. نقض مقامات استونی به معنای محدودیت هایی است که در سال 2014 علیه مدیر عامل MIA دیمیتری کیشلوف اعمال شده است. با این حال ، خود آژانس تاکنون در لیست تحریمی نیست.

به گفته چریشوا ، او از موقعیت اروپا در برابر اسپوتنیک استونی ترسیده است.

این روزنامه نگار گفت: “بروکسل سکوت می کند – و این یک سکوت جنایتکارانه است.”

تنها چیزی که تحریریه آژانس توانست به آن برسد خنثی سازی پرداخت مالیات بود.

النا چریشوا تصریح کرد: “یعنی ما همچنان به ایالت های استونی پرداخت می کنیم.” در همین زمان ، اداره مالیات دسترسی به محیط الکترونیکی شرکت ما را کاملاً بسته کرده است. زبان ها حیاتی هستند. “

روزنامه نگار و دانشمند علوم سیاسی آرمن گاسپاریان معتقد است که واکنش ساختارهای اروپایی در برابر مسدود کردن این نشریه نشان می دهد که آزادی بیان در کشورهای بالتیک وجود ندارد.

گاسپاریان گفت: “در غرب فقط صداهای ناچیزی در مورد اسپوتنیک استونی شنیده می شد که این غیر قابل قبول است.” “اما من اقدامات گسترده ای در این مورد نمی بینم.”

به گفته این کارشناس ، سازمان های اروپایی موقعیت عدم مداخله را فقط به این دلیل انتخاب کرده اند که مربوط به رسانه های روسی است.

“آزار و اذیت اسپوتنیک در تعدادی از کشورها به صورت رسمی درآمده است. شاید در این صورت ما از آزادی بیان سو mis تفاهم می کنیم؟ شاید باید این اصطلاحات نیز اضافه شود ، که آزادی بیان بی اعتنایی مشروط به هر حقیقتی از طرف ما است؟” گاسپاریان در پایان سخنان خود پرسید.

سخنان گاسپاریان با این واقعیت تأیید می شود که تحریریه اسپوتنیک در فرانسه هنوز در استخر ریاست جمهوری معتبر نیست و نمی تواند از کاخ الیزه بازدید کند. این توسط نماینده آژانس ماریا لیپاتووا گزارش شد.

این روزنامه نگار گفت: “اما در عین حال ، باید توجه داشت كه ما اولین رسانه فرانسوی زبان بودیم كه در مورد ویروس كرونا صحبت كردیم و با وجود بیماری همه گیر به كار خود ادامه دادیم.”

لیپاتووا همچنین افزود که اسپوتنیک فرانسه مرتباً به انتشار اخبار جعلی متهم می شود ، اگرچه این آژانس ترجمه اظهارات سیاستمداران روسی به فرانسه را منتشر می کند. با این وجود ، مخاطبان آژانس در حال افزایش است.

لیپاتووا خلاصه کرد: “علاوه بر این ، ما اعتماد همکارانی را که نقل قول اسپوتنیک فرانسه هستند ، جلب می کنیم.”

کنفرانس “جهان از نگاه رسانه ها در سال 2020” به تجزیه و تحلیل وضعیت روزنامه نگاری در روسیه و جهان اختصاص دارد. این رویداد به دلیل شیوع ویروس کرونا در 7 ژوئیه در مرکز مطبوعات بین المللی چند رسانه ای “روسیه امروز” برگزار شد.