قیمت چوب ترمووود ایرانی و انواع مختلف آن در بست چوب

درصنعت ترمووود نحوه قیمت گذاری چوب ترموود به پارامترهای زیادی بستگی دارد.

در این مقاله به طور اختصار نکاتی مهم و البته راهبردی و تاثیرگذاردر صنعت ترموود و تعیین قیمت ترموود بیان میکنیم.

یکی از نکات اصلی و تاثیرگذار در صنعت ترمووود اینست که کدام کشورهاعملیات ترمو کردن چوب ها را انجام میدهد.

قیمت ترموود
قیمت ترموود بست چوب

به طور مثال اگرعملیات ترمو کردن چوب صرف نظر از برش درخت-الواربندی-حمل به کارخانه برش های مجدد و غیره,در کشور فنلاند صورت گیرد  به دلیل پیشتازی این کشور در این صنعت, عملیات های ترمو به طور کامل ودقیق روی چوب ها انجام میگیرد.

بطور مثال چوب را دردمای 220درجه و به مدت 3 روز درمحفظه هایی که  ترمووود میکنند. نامیده میشوند تبدیل به (KILN)

این عملیات مستلزم صرف هزینه های بسیار زیاد انرژی مانند: برق و آب وگاز ونیروی انسانی وتکنولوژی وسایر عوامل مرتبط در این صنعت میشود که خروجی آن, موجب تولید ترمووودهای باکیفیت وپیشتازی در این عرصه برای کشورفنلاند بوده است.

بالطبع بادرنظر گرفتن کلی این فعالیتها که از مبدا, که جنگل باشد تا خروجی که ترموود باشد مستلزم صرف هزینه هایی میباشد که روی قیمت گذاری تولید وپخش ترموود تاثیر مستقیم دارد.

ترمووود قیمت
ترمووود قیمت بست چوب

درسایر کشورها این اعمال بطور کامل روی چوب انجام نمیگیرد.

به همین خاطر از لحاظ کیفیت در بازارهای جهانی فنلاند را ازسایر کشورهای تولید کننده ترمووود متمایز ساخته است.

مثلآ درکشوری مانند روسیه که ازتولیدکنندگان بزرگ چوب خام دنیااست چوب را دردما های پایینتر در (کیلن)قرار داده واز بسیاری از اعمال فارغ از کیفیت بسیار پایین چوب جهت تولید و تهیه ترموود و غیر استاندارد بودن تکنولوژی تولید که باعث هزینه برداری برای این شرکت ها میشود چشم پوشی میشود که همین امر موجب بوجود آمدن ترموودهایی باکیفیت پایین دربازارهای جهانی خصوصآ ایران (به جهت هم مرز بودن جغرافیایی و نزدیک بودن و در نتیچه کاهش هزینه حمل و نقل و حقوق گمرکی)میشود البته باقیمتی به مراتب پایین تراز چوب ترمو شده ی فنلاندی.

مناسبترین چوبها برای تولید ترموود

حال ازانجاییکه بهترین ومناسبترین چوب جهت ترمو کردن چوب مناطق سردسیری میباشد, درکشوری مانند ایران که چوب مناسب و جنگل استاندارد ندارد تا چوب ترمو تولید نماید و به دلایل بسیاری به چوب مرغوب جهت ترمو کردن دسترسی ندارد از لحاظ کیفیت وقیمت, دیگر به نظر نیاز به توضیح بیشتر نمیباشد.

اما با کمال تاسف بسیار هستند افراد سودجویی که از عدم آگاهی مشتریان سوءاستفاده نموده, وچوبهایی بی کیفیت وارزان قیمت را بجای چوب ترمووود عمدتا فنلاندی به مشتریان خود قالب میکنند.که این عزیزان میبایست جهت جلوگیری ازین امر حتما باشرکتهای معتبروباسابقه که از تجربه واعتبار کافی برخوردار هستندجهت خرید, مذاکره و مشاوره بگیرند.

تعیین قیمت ترموود بر اساس ضخامت

نکته بسیارمهم اصلی در قیمت بندی چوب های ترموود اینست که قیمت ترمووود رابطه مستقیم باضخامت چوب ترمووود دارد وهرچه ضخامت چوب بالاتر باشد, قیمت آن نیز افزایش میابد ودر کشور ایران متاسفانه عوامل بسیاری در قیمت گذاری چوب ترمووود دخیل میباشد, مثل تحریم های بین المللی تجاری تحریم های بانکی نوسانات روزانه قیمت دلارو ارز ومانند اینها که همه این عوامل دست به دست هم داده و باعث میشوندکه در بازار ایران قیمت ثابتی برای این محصول زیبا وچشم نواز تعریف نشود و روزانه شاهد تغییر مداوم قیمت ها باشیم که تحت تاثیر عوامل بسیاری میباشد, که به طور کلی مورد بحث قرار گرفت.

قیمت ترمووود
قیمت ترمووود بست چوب

قیمت ترمووود بر اساس گونه درختی

ترموود کاج(PINE THERMOWOOD)

ترموود عش (ASH THERMOWOOD)

ترموود کاج

چوب کاج جزو نرم چوبها و از رده درختان سوزنی برگ است واز لحاظ بافتی دارای نرمی و چکش خواری و رنده خوری بالا میباشد به علت فراوانی منابع جنگلی چوب کاج در فنلاند و قیمت پایین آن و میزان تقاضای گسترده آن و همچنن کیفیت بالای تبدیل به ترموود شدن, جزو بهترین گزینه های ترموود در دنیا میباشد.از چوب ترموی کاج جهت نمای خارجی و داخلی ساختمان و دکوراسیون داخلی و ساخت سونا استفاده میگردد.

دوام نسبتآ مناسب و زیبایی رگه ها و گره های موجود در چوب کاج حتی بعد از رنگ آمیزی نیز بیشتر میشود.از این محصول همچنین در ساخت تابلوهای سردر فروشگاه ها و ساخت لوور و سایبان و روف گاردن نیز استفاده میشود. ترمووود قیمت.

ترموود عش:

چوب عش که در زبان فارسی به آن زبان گنجشک گفته میشود جزو سخت چوبها و از رده درختان پهن برگ است و از لحاظ بافتی بسیار سخت و راست تار میباشد.

به علت چگالی بالا و تراکم و دانسیته زیاد این درخت در بافت, سختی و فشردگی بالایی دارد و هیچ گونه گرهی ندارد و بسیار زیبا میباشد و معمولآ به رنگ تیره و قهوه ای سوخته میباشند.بیشترین خاستگاه این درخت آمریکای شمالی و کانادا میباشد و بعد از آن به میزان زیادی در اروپای شرقی میرویند.

به دلیل تولید پایین تر آن نسبت به چوبهای نرمی مانند کاج دارای قیمت بالاتری میباشد

و کاربردهای آن نیز بعد از فرآیند ترمو شدن متفاوت تراست..

از ترموود عش بیشتر در مکانهایی استفاده میشود که فرسایش در آن بالاتر است

مانند کف سالنها که رفت و آمد در آنها زیاد است.

چوب عش دارای مقاومت بسیار بالایی است و تولید آن در اسکاندیناوی بسیار محدود است و بیشتر جهت مصارف داخلی است.

قیمت گذاری چوب ترموود

قیمت چوب ترموود بر اساس متر مربع میباشد ولی خرید مواد اولیه آن از شرکتهای چوب بری و جنگلداری در اروپا و اسکاندیناوی بر اساس حجم و متر مکعب است در نتیجه میزان حجم به قطعات کوچکتر برش داده شود تعداد متراژ براساس سطح و متر مربع بیشتر خواهد شد و در نتیجه قیمت ها نیز کاهش پیدا میکند.

هر چه میزان ضخامت چوبهای برش خورده بالاتر باشد  تعداد کمتری ترموود از لحاظ سطح بدست خواهد آمد و قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

نکته دیگر در قیمت ترموود میزان زمان ماندن در کوره های تولید ترموود ومیزان برشکاری و ابزار خوردنی است که بر روی آنها انجام میگیرد.تا ضخامت الوار که وارد کوره ترمو میشود پایین تر باشد به میزان کمتری زمان جهت فرآوری آن نیاز است و هرچه این ضخامت بالاتر رود زمان ماندن در کوره بیشتر میشود و این به معنای افزایش هزینه هایی مانند: حاملهای انرژی از قبیل آب و برق و گاز و استهلاک بالاتر دستگاه و هزینه پرسنل میباشد.

در ضمن میزان کاری که بعد از تولید روی ترمو انجام میگردد مانند ابزار خوردن نیز قیمت را افزایش میدهد.مثلآ اس اچ پی یا همان چهار تراش ساده هزینه تولید و ایزار پایین تری نسبت به یوتی اس یا یو تی وی دارد پس قیمت آن هم باید پایین تر باشد..

البته مبنای قیمت ترموود به صورت خام است و هزینه نصب چوب نما و رنگ آن نیز بصورت جداگانه محاسبه میشود و به قیمت اصلی اضافه میشود.

جهت دریافت قیمت ترموود باکیفیت با شرکت ترمووود بست چوب تماس بگیرید.

09122987342

09903732380