دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا به نامه در مورد وضعیت Sputnik استونی پاسخ داد

دفتر نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه ای نامه ای به مقامات استونی ارسال کرده و در آن آورده است که جلوگیری از کار بیهوده روزنامه نگاران خارجی تا چه اندازه مهم است

تالین ، 9 ژانویه – اسپوتنیک… دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا توماس گرمینگر به RIA Novosti گفت که نامه ای از MIA روسیا سگودنیا دریافت کرده است که در ارتباط با اوضاع با اسپوتنیک استونی ارسال شده و به آن پاسخ داده است.

به دلیل تهدید تعقیب کیفری مقامات استونی بر اساس این ماده که تا پنج سال زندان در نظر گرفته است ، کارمندان Sputnik استونی مجبور شدند از اول ژانویه سال 2020 تصمیم بگیرند که رابطه شغلی خود را با تحریریه قطع کنند. در تاریخ 1 ژانویه ، معلوم شد که وب سایت Sputnik Estonia به حالت اضطراری درآمده است.

گرمینگر گفت: “من از وضعیت آگاه هستم. من نامه را دریافت کردم و در تاریخ 31 دسامبر به آن پاسخ دادم.”

“من همچنین خوشحالم كه اعلام كردم كه نهاد مسئول رسانه ها – دفتر نماینده سازمان امنیت و همکاری در امور آزادی رسانه ها – این موضوع را رصد می کند. در این زمینه ، وی قبلاً با مقامات استونی ارتباط برقرار کرده است. بدون نیاز به ایجاد موانعی بر سر کار روزنامه نگاران خارجی “، دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا افزود.

به عنوان توجیه ، تهدیدهای مستقیم برای شروع دادرسی کیفری علیه کارمندان اسپوتنیک استونی را تحریم های اتحادیه اروپا در 17 مارس 2014 علیه تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به وقایع اوکراین می نامند. با این حال ، تحریم های اتحادیه اروپا نه علیه خبرگزاری روسی Rossiya Segodnya ، که شامل اسپوتنیک است ، بلکه شخصاً علیه مدیر کل آژانس دیمیتری کیسلف اعمال شد.

ستاد تحریریه آژانس خبری Rossiya Segodnya پیش از این از همه سازمان های بین المللی و اروپایی خواست تا موضع خود را در مورد اقدامات مقامات استونی با اشاره به سازمان ملل ، اتحادیه اروپا ، سازمان امنیت و همکاری اروپا ، پارلمان اروپا و گزارشگران بدون مرز بیان کنند.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، در مورد اوضاع اطراف اسپوتنیک استونی اظهار داشت که مقامات روسیه هنگام کار در سایر کشورها همه کارها را برای حمایت از اسپوتنیک انجام می دهند.
کریل ویشینسکی ، مدیر اجرایی MIA “روسیه امروز” ، فلش اوباش #SputnikSila را در حمایت از کارکنان پورتال اسپوتنیک استونی راه اندازی کرد. نماد این فلش اوباش ، کتری بود که با رنگ زرد شرکتی رنگ شده بود و روی آن کلمات “Got You Closed!” (“به ما اعتماد کنید!”).

مدیر عامل آژانس خبری روسیه امروز دیمیتری کیسلف ، نماینده رسمی وزارت امور خارجه روسیه ماریا زاخاروا ، عضو کمیته امور بین الملل دومای دولتی یوگنی پریماکوف ، روزنامه نگار آرمن گاسپاریان ، رئیس صندوق حمایت از ارزش های ملی و رئیس کمیسیون اتاق عمومی فدراسیون روسیه برای توسعه جامعه اطلاعات ، قبلاً به این اقدام پیوستند. وسایل ارتباط جمعی و ارتباطات جمعی الكساندر مالكویچ.