اسمولین گفت ، چرا لیتوانی خود را به عنوان قربانی رژیم نازی معرفی می کند

رادیو

یک لینک کوتاه دریافت کنید

773پنج0

میخائیل اسمولین ، نامزد علوم تاریخی ، دانشمند علوم سیاسی ، برای اسپوتنیک استونی توضیح داد که چرا مقامات لیتوانیایی که از همکاران تجلیل می کنند ، سعی می کنند از اتهامات همدستی در هولوکاست “بپرند”.

رئیس کمیسیون حافظه تاریخی و مبارزه برای آزادی تیم لیتوانیایی ، آروناس گومولیاسوس ، گفت که لیتوانی نمی تواند دقیقاً همان رویکرد هولوکاست را در اروپای غربی داشته باشد ، زیرا جمهوری بالتیک “از دو اشغالگری – زنده ماندن از اتحاد جماهیر شوروی و نازی ها”. به نظر وی ، “مردم لیتوانی نمی توانستند در هولوکاست شرکت کنند ، زیرا به بردگی گرفته شدند.” در همان زمان ، وی اعتراف كرد كه نمایندگان منفرد در نابودی یهودیان مشاركت داشته اند ، اما این مسئله فقط توسط دادگاه باید تصمیم بگیرد.

به گفته میخائیل اسمولین ، این واقعیت که کمیسیون پارلمان لیتوانی برای حافظه تاریخی و مبارزه برای آزادی در حال تهیه لایحه ای است که براساس آن لیتوانی رسماً تشخیص خواهد داد که این کشور “در هولوکاست شرکت نکرده است” گواه تمایل تشکیلات محلی برای “گسترش نی برای خود” است.

“با این نوع لایحه ، آنها می خواهند بی سر و صدا پیشاپیش در لیتوانی تصدیق کنند که همه دیدگاههای دیگر در مورد دوره جنگ جهانی دوم در مورد لیتوانی اشتباه است. سیاست ، از جمله در قبال یهودیان در لیتوانی. البته ، از نظر تاریخی ، این با واقعیت مطابقت ندارد “.

اسمولین تأكید كرد كه قبل از جنگ جهانی دوم لیتوانی روابط نزدیكی با دولت آدولف هیتلر داشت و در زمان اشغال نازی ها ، اردوگاه های كار اجباری در قلمرو آن مستقر بودند كه در آنها نه تنها یهودیان بلكه اسیران جنگی شوروی نیز جان خود را از دست دادند.

این کارشناس در پایان گفت: “بسیاری از شهروندان لیتوانیایی در این جنایات جنگی شرکت کردند. این نوع تلاش برای ایجاد وضعیت قانونی” بی گناهی “در این جنایات در قلمرو لیتوانی در خارج از لیتوانی بسیار منفی تلقی خواهد شد. دیر یا زود ، این قبیل لوایح محکوم خواهند شد.”

اخبار بیشتر در مورد این موضوع را اینجا بخوانید: