اد شیران به دلیل کپی کردن آهنگ Marvin Gaye مورد شکایت قرار گرفت

وارثان اد تاونسند – ترانه‌سرا و تهیه‌کننده‌ای که آهنگ کلاسیک ماروین گی “Let’s Get It On” را نوشت – از اد شیران به دلیل نقض حق نسخه‌برداری به دلیل کپی برداری از جنبه‌های اصلی R&B کلاسیک برای آهنگ پرطرفدارش “Thinking Out” شکایت کردند. با صدای بلند.” به گفته وی، املاک تاونسند، از جمله دخترش، کاترین تاونسند گریفین، خواهر هلن مک دونالد، و دارایی همسر سابقش، چریگل تاونسند، به دنبال غرامت 100 میلیون دلاری هستند. بی بی سی. همچنین گزارش شده است که دیوید پولمن، بانکدار سرمایه گذاری و Structured Asset Sales، که بخشی از دارایی تاونسند را به دست آورده و طبق پرونده حقوقی، “مالک ذینفع حق چاپ آهنگ” هستند، نیز در این شکایت دخیل هستند. خانواده گی در این پرونده دخالتی ندارند.

دعوا ادعا می‌کند که شیرن از همان پیشروی آکورد آهنگ گی و تاونسند کپی کرده است، اما در حالی که پیشرفت هر دو آهنگ تقریباً یکسان است، یک موسیقی‌شناس که توسط تیم دفاعی شیران حفظ شده است، این دو سکانس آکورد را «تقریباً قابل تعویض» نامید.

محاکمه در روز دوشنبه، 24 آوریل، پس از انتخاب هیئت منصفه آغاز شد، اما این شکایت ابتدا در سال 2017 ثبت شد. این پرونده از اولین بار با مشکلات متعددی مواجه شده است، از جمله تلاش شیران برای رد پرونده، کووید-19 که آن را بیشتر به تاخیر انداخت، و اخیراً، گروه جدیدی از هیئت منصفه پس از افشای چند نفر قبلی به عنوان طرفداران خواننده بریتانیایی انتخاب شدند و بدین ترتیب یکپارچگی هیئت منصفه به خطر افتاد.

این اولین باری نیست که از اد شیران به اتهام کپی کردن نقشه یک آهنگ دیگر شکایت می شود. در سال 2017، شیران یک دعوی حقوقی 20 میلیون دلاری برای نقض حق نسخه برداری را که توسط دو هنرمند مطرح شده بود که ادعا می کردند آهنگ او “The Photograph” 39 نت را از آهنگ آنها “Amazing” کپی کرده بود، حل و فصل کرد. این پرونده “با تعصب” در دادگاه کالیفرنیا رد شد.

شیران نتوانست به همین ترتیب این پرونده جدید را رد کند و این خواننده اولین حضور در دادگاه را داشت. با توجه به اینکه پرونده در جریان است و ظرف یک هفته به پایان می رسد، در اینجا جدول زمانی همه چیزهایی که تا کنون اتفاق افتاده است آورده شده است.

عکس دعوی حقوقی اد شیران بن کرامپ
کاترین تاونسند گریفین (L)، دختر ترانه سرا، اد تاونسند، دادگاه جنایی منهتن در نیویورک را در 25 آوریل 2023 ترک می کند.

2014: اد شیران “Thinking Out Loud” را منتشر کرد

“Thinking Out Loud” سومین تک آهنگ آلبوم اد شیران در سال 2014 است ایکس و یکی از اولین آهنگ‌های این خواننده با رتبه برتر است که در رتبه اول جدول بریتانیا قرار گرفت و به دومین رکورد او تبدیل شد و برنده دو جایزه گرمی برای آهنگ سال و بهترین اجرای سولو پاپ در سال 2017 شد. این آهنگ در حال حاضر 12 برابر پلاتین در ایالات متحده است.

2017: The Estate of Ed Townsend از Ed Sheeran به دلیل نقض حق نسخه برداری شکایت کرد

شکایت علیه شیران ابتدا در سال 2017 توسط دختر، خواهر اد تاونسند و دارایی همسر سابقش تنظیم شد. با توجه به پرونده های دادگاه در سال 2017، وکلای خانواده نقل کردند که «مدافعان از «قلب» «بیایید» کپی کردند و آن را به طور مداوم در طول «Thinkin» تکرار کردند. آهنگ‌سازی‌های ملودیک، هارمونیک و ریتمیک «تفکر» به‌طور اساسی و/یا به‌طور قابل توجهی شبیه به آهنگ‌سازی درام «بیایید» است.

شیران بلافاصله سعی کرد پرونده را منتفی کند و وکلایش پاسخ دادند که “شباهت های ادعا شده بین این دو آهنگ در واقع مشابه نیستند و هر شباهت باقی مانده شامل عناصر موسیقی غیرقابل محافظت است.” در حالی که دارایی گی در این پرونده دخیل نیست، آنها به ویژه در یک پرونده نقض حق چاپ بسیار شبیه به این پرونده در سال 2015 برنده شدند، زمانی که رابین تیک و فارل پس از اینکه دادگاه آنها را به دلیل کپی کردن جنبه های مربوط به کپی رایت مجرم شناخته شد، به پرداخت بیش از 7 میلیون دلار غرامت محکوم شد. آهنگ Gaye “Got to Give It Up” در آهنگ “Blurred Lines” آنها. این حکم در آن زمان بی‌سابقه بود و دلیل این شکایت جدید علیه شیران چیست.

2019: محاکمه توسط قاضی به تعویق افتاد

در سال 2019، قاضی لوئیس ال استنتون دادگاه را به تعویق انداخت، زیرا می‌خواست منتظر حل‌وفصل پرونده مشابه نقض حق چاپ علیه فیلم «پله‌های بهشت» لد زپلین باشد. زپلین در ادامه پرونده آنها را پیروز شد و مشخص شد که آنها آهنگ 1968 اسپیریت “Taurus” را نقض نکرده اند. این پرونده در ابتدا قرار بود پس از آن نتایج آغاز شود.

مارس 2020: آزمایش مجدد به دلیل COVID-19 به تعویق افتاد

درست پس از حل شدن پرونده زپلین، همه‌گیری کووید-19 جهان را درنوردید و محاکمه را مجبور کرد دوباره به تعویق بیفتد. علیرغم نتایج پرونده نقض حق چاپ Zeppelin، استنتون همچنان درخواست شیرن برای کنار گذاشتن پرونده را نپذیرفت و به محاکمه آن ادامه داد.

23 آوریل 2023: هفت هیئت منصفه درست قبل از شروع محاکمه کنار گذاشته شدند

هفته ای که قرار بود محاکمه شروع شود، مشخص شد که هفت نفر از 14 هیئت منصفه انتخاب شده برای شرکت یا از طرفداران اد شیرن یا درگیر صنعت موسیقی بودند و بنابراین باید کنار گذاشته می شدند. بر اساس نیویورک پست، در میان هیئت منصفه حذف شده، یکی معلم تاریخ موسیقی در دانشگاه کلمبیا و دیگری کارمند سابق صنعت موسیقی بود. یکی به قاضی گفت که “دو دختر نوجوان دارد که اد شیران را دوست دارند” و یک هیئت منصفه باردار که گفت که در طول مراسم عروسی خود با آهنگ “Perfect” شیران در راهرو قدم زد و به دلیل بارداری خود به استراحت های مداوم نیاز داشت که باعث شد قضاوت کن که او را رها کنی

دادگاه در 24 آوریل با اولین حضور شیران در دادگاه و شهادت روز بعد آغاز شد. شیران در دادگاه گفت که این آهنگ را بر اساس تجربیات خودش نوشته است. شیرن شهادت داد: «بله، امی واج و من آهنگ Thinking Out Loud را نوشتیم.