رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا به درخواست توجه به آزار و اذیت Sputnik در استونی

TALLINN ، 26 فوریه – Sputnik. سردبیر < Sputnik استونی النا چریشوا ، چهارشنبه 26 فوریه ، در دیدار وزیر امور خارجه روسیه با سرگئی لاوروف و رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا ، ادی راما ، نخست وزیر آلبانی ، در خانه پذیرش وزارت امور خارجه ، در مسکو ، به گزارشات RIA Novosti . کلاس> رئیس اسپوتنیک استونی خواسته است به اقدامات سرکوبگرانه و تهدیدهایی که تالین در مورد روزنامه نگاران دفتر تحریریه اسپوتنیک اعمال می کند ، توجه کند.

به یاد بیاورید که آزار و اذیت دفتر تحریریه Sputnik توسط مقامات استونی به جایی رسیده است که نامه هایی به نمایندگی از رهبری پلیس و مرزبانی کشور با تهدیدات مستقیم به خبرنگاران فرستاده شده اند که تهدیدهای مستقیمی برای شروع مراحل جنایی علیه آنها در صورت متوقف نشدن تا اول ژانویه سال 2020 روابط کار با سازمان اولیا (MIA “روسیه Segodnya”).

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا اعتراف كرد كه این وضعیت چیزی است كه در اختیار او نیست. اما در همان زمان ، راما تأكید كرد كه هر آنچه را كه به او گفته شد شنید و قول داد “آن را بخاطر بسپارد”

“بله ، من به هر آنچه شما گفتید گوش کردم. این چیزی است که در دستور من نیست ، اما مطمئناً آن را به یاد خواهم آورد.”

راما ، که نخست وزیر آلبانی نیز هست ، در برابر پیشینه این بیانیه ، همچنین به کار Sputnik آلبانی اشاره کرد. وی گفت كه این آژانس در آلبانی احترام گذاشته و اطمینان داده است كه “هیچ اتفاقی برای آنها نخواهد افتاد”
به یاد بیاورید که پیش از این ، در خلال این جلسه ، راما همچنین تأکید کرده بود که “او روسیه را دشمن نمی داند.” سردبیر اسپوتنیک استونی النا چریشوا در پستها در صفحه خود در قسمت Facebook فهمید که این جمله ای ارزشمند از نخست وزیر یک کشور است که بخشی از ناتو است. وی گفت: “ممکن است عده ای در ناتو باشند و از روسیه نترسند ،” او گفت با اشاره به اعضای سنتی و دوست داشتنی ناتو از روسوفوبیا. ”

لازم به ذکر است که ظلم روزنامه نگاران از نشریات روسی در کشورهای بالتیک یکی از مشکلاتی بود که لاوروف و راما قول داده اند در طول جلسه خود در مسکو در نظر بگیرند.

چگونه Sputnik استونی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد

مقامات کشورهای بالتیک بارها مانع کار رسانه های روسی شده اند. وزارت خارجه روسیه نشانه های واضحی از خط هماهنگ این ایالت ها اعلام کرد. وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان كرد: موارد آزار و اذیت رسانه ها در كشورهای بالتیك ، “به وضوح نشان می دهد كه چه اظهارات عوامفریبی در مورد پایبندی ویلنیوس ، ریگا و تالین به اصول دموكراسی و آزادی بیان در عمل ارزشمند است.” از اول ژانویه سال 2020 ، کارمندان اسپوتنیک استونی مجبور شدند روابط کار خود را با MIA Rossiya Segodnya به دلیل تهدیدهای مقامات استونی برای آغاز مراحل کیفری قطع کنند. در آستانه سال جدید ، کلیه کارمندان اسپوتنیک استونی نامه هایی از رهبری پلیس و شورای نگهبان مرزها دریافت کردند مبنی بر لزوم متوقف کردن کار برای MIA Rossiya Segodnya ، در غیر این صورت مردم با زندان روبرو خواهند شد.
تالین اقدامات خود را با لزوم پیروی از تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا در 17 مارس 2014 علیه تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به وقایع در اوکراین توضیح داد. با این حال ، لیست تحریم ها شامل Rossiya Segodnya MIA نیست ، اما مدیر کل آن دیمیتری Kiselev است.
توجه داشته باشید که ، همانطور که خود دیمیتری Kiselev خاطرنشان کرد ، استونی تنها کشور اتحادیه اروپا است که اقدامات محدود کننده را به گونه ای عجیب تفسیر می کند.
آرلم دزیر ، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در آزادی رسانه ها ، قبلاً از تالین خواست تا از محدودیت های غیر ضروری در اسپوتنیک استونی خودداری کند. وی خاطرنشان كرد: گسترش تحریم های فردی اتحادیه اروپا علیه كیسلوف به كل آژانس و روزنامه نگاران می تواند به یك مشكل بزرگ برای آزادی مطبوعات در سراسر جهان تبدیل شود.

پیش از این ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، با اظهار نظر در مورد وضعیت پیرامون اسپوتنیک استونی ، گفت که مقامات روسی هنگام کار در کشورهای دیگر از اسپوتنیک حمایت می کنند.

سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز (RSF) ، در پاسخ به نامه ای به MIA Rossiya Segodnya ، گزارش داد که این سازمان در حال بررسی وضعیت اوضاع با رسانه های روسی زبان در استونی است.

MIA Rossiya Segodnya می خواهد تجدید نظر در سیاست تبعیض آمیز Sputnik استونی را انجام دهد و آماده ارائه ارزیابی صحیح از این پرونده بی سابقه است. قول داده “به یاد داشته باش”