کارشناس زیست شناسی: چگونه یک المپیاد بین المللی را از راه دور

بدست آورید

دانش آموزان مسکو در مسابقات جهانی دوباره طلا گرفتند: این بار در بین المللی بیولوژیک المپیاد . IBO Challenge امسال از راه دور برگزار شد … سه روس در میان 21 دانش آموز برتر دبیرستان بودند – یک متخصص زیست شناسی در جهان.

یکی از آنها مسکوی ماکسیم کووالف ، فارغ التحصیل مدرسه شماره 1589 و دانشجوی سال اول دانشکده زیست شناسی دانشگاه دولتی مسکو به نام M.V. لومونوسف – درباره خود ، تجربه خود از شرکت در المپیادها و برنامه های آینده را گفت.

– چرا زیست شناسی را انتخاب کردید؟

– من از کودکی به زیست شناسی علاقه داشتم. من عاشق تماشای فیلم های BBC درباره حیوانات بودم. در کلاس هشتم ، من از قبل تصمیم گرفتم که وارد دانشکده بیولوژی دانشگاه دولتی مسکو شوم. اگرچه من در خانواده خود زیست شناس ندارم. از کلاس نهم در المپیادهای تمام روسیه شرکت کردم. در نهم او برنده شد ، در دهم – برنده جایزه. بعد از آن من کاندیدای مسابقات بین المللی شدم ، در اردوی آماده سازی برای آمادگی برای المپیادها شرکت کردم. در نتیجه ، چهار دانش آموز یازدهم از روسیه برای شرکت در چالش IBO انتخاب شدند و یکی از آنها من بودم.

و من همچنین در المپیادهای شیمی روسیه روسی شرکت کردم. در کلاس یازدهم مقام اول زیست شناسی را در مرحله منطقه ای در مسکو و به طور کلی در روسیه ، در شیمی – دوم در مسکو و یکی از اولین در روسیه گرفتم.

– آیا چالش IBO معتبرتر از المپیاد کل روسیه است؟

– البته المپیاد بین المللی از اهمیت بیشتری برخوردار است. من یک مدال طلا گرفتم ، اما نمی دانم کدام مکان را گرفتم. در این مسابقات 21 مدال طلا ، 42 مدال نقره و 56 مدال برنز اهدا شد. اما به دلیل فرمت از راه دور ، امسال نمرات و امتیازات دقیق به ما اعلام نشد. فقط می دانم که سه نفر از اعضای تیم ما مدال طلا دارند.

– آیا این مدال به ورود به دانشگاه کمک می کند؟

– با مدال المپیاد بین المللی ، می توانید وارد دانشگاه های خارجی شوید و حتی کمک هزینه نقدی دریافت کنید. با این حال ، برای پذیرش در دانشگاه های روسیه نقش زیادی ندارد. از آنجایی که من قبلاً برنده المپیاد همه روسی شده بودم ، بدون کنکور به دانشگاه ایالتی مسکو آمدم

– امسال المپیاد چالش IBO به صورت آنلاین برگزار شد. همه چیز چگونه سازماندهی شد؟

– ما قسمت نظری را در تعداد زیادی از مخاطبان گروه هیدروبیولوژی در دانشکده بیولوژی دانشگاه دولتی مسکو حل کردیم. این المپیاد توسط مربیان تیم ما انجام شد. کل مسابقات از طریق ویدئو نظارت ، ضبط و همه کشورها می توانستند آن را مشاهده کنند. پاسخ های تکالیف باید به فرم های ویژه ای که ژاپنی ها ارسال کرده اند وارد شود. سپس آنها اسکن شده و برای تأیید ارسال شدند.

– معلوم شد که تفاوت اصلی این بود که همه مراحل در مسکو انجام شده و شما به ژاپن نرفته اید؟

– نه تنها. قسمت نظری استاندارد بود ، اما قسمت عملی نیز مشابه قسمت نظری بود ، فقط وظایف باید بر روی رایانه انجام می شد. اینها وظایف بیوانفورماتیک و جنین شناسی بودند. لازم است به سرعت مشکلات موجود در سایت و وظایف را با عکس هایی که در آن ترسیم چیزی لازم بود ، حل کنید. ما هیچ کاری با دست خود انجام ندادیم – هیچ کالبد شکافی ، کارهای گیاه شناسی به طور کلی لغو شد.

یک دوربین نیز در آزمایشگاه رایانه نصب شده است که از طریق آن می توان مشاهده کرد که شخصی مثلاً موتور جستجوی گوگل را باز کرده است یا خیر. او نه تنها تصویر ، بلکه صدا را نیز ضبط کرد. ما می توانیم در مورد مسائل فنی از معلمان سؤال کنیم. در هر صورت ، ما به انگلیسی صحبت کردیم تا برگزارکنندگان از ما س anyالی نداشته باشند. من ناراحتم که سفر به ژاپن صورت نگرفت. من هرگز آنجا نبودم ، اما می خواستم بازدید کنم.

– کدام کارهای المپیاد دشوار به نظر می رسید و کدام یک جالب بودند؟

– شاید سخت ترین قسمت ، بخش بیوانفورماتیک بود. وظایف زیادی وجود داشت و باید سریع به آنها پاسخ داده می شد. امسال کارهای جالبی در جنین شناسی انجام شد. این منطقه با کار با سلول های بنیادی همراه است ، در جانورشناسی مقایسه ای ، در مطالعه آبشارهای سیگنالینگ ، که به شما کمک می کند تا با استفاده از روش های جدید مبارزه با سرطان ، استفاده شود ، استفاده می شود. این منطقه را بسیار سرگرم کننده می دانم.

– آیا آمادگی برای المپیاد به قبولی در آزمون زیست شناسی کمک کرد؟

– امسال امتحان یکپارچه دولتی را نگرفتم. به دلیل همه گیری ، گواهینامه های بدون آزمون به ما داده شد. نتایج USE فقط برای پذیرش در دانشگاه مورد نیاز بود و من به طور خودکار در آنجا به عنوان برنده المپیاد تمام روسیه ثبت نام کردم. در اصل ، برندگان و برندگان جوایز المپیادها منطقی نیستند که همان موضوعات را در آزمون دولتی واحد بگذارند. نتایج المپیاد به مدت چهار سال معتبر است.

– تخصص شما در دانشگاه ایالتی مسکو چیست؟ در آینده قصد انجام چه کاری را دارید؟

– تخصص فقط در اواسط دوره دوم تعیین می شود. در آینده ، من در حال بررسی بخش فیزیولوژی انسان و حیوانات و گروه جنین شناسی هستم. از نظر حرفه ای ، علوم اعصاب مرا به خود جلب می کند. من به ایده پیوند کل سیستم عصبی مرکزی علاقه دارم. من این را نه تنها راهی برای دستیابی به طول عمر شدید بلکه برای حل بسیاری از مشکلات می بینم: درمان سرطان ، آترواسکلروز ، تلاش برای کاهش سرعت پیری مغز.

– به دانش آموزان دبیرستان چه توصیه ای می کنید: چگونه در مورد آینده آنها تصمیم بگیریم؟

– من به مسکوویت ها توصیه می کنم برای ثبت نام در دوره مرکز تعالی آموزشی ، جایی که المپیادها در زمینه های مختلف به خوبی آموزش دیده اند. این جایی است که من در کلاس نهم شروع کردم.

– مدرسه را از دست می دهید؟

– بندرت چیزی را از دست می دهم. امیدوارم با دوستانم در ارتباط باشم کلاس یازدهم آخر جالب بود ، من موضوعات مهمی را برای خودم مطالعه کردم و در خوابگاه زندگی کردم. مدرسه شماره 1589 این فرصت را فراهم می کند. در اینجا می توانید یک برنامه درسی منفرد ایجاد کنید ، که به شما کمک می کند تا وقت خود را برای مسابقات المپیاد آزاد کنید. تمام نمرات گواهینامه را در ماه مه دریافت کردم. معمولاً المپیادها خود را یا در اردوی آموزشی یا در سیریوس ، یک مرکز آموزشی در سوچی و جاهای دیگر آماده می کنند. یک مدرسه ایده آل مدرسه ای است که به شما اجازه می دهد خود را آماده کنید.

– چگونه به سیریوس رسیدید و آموزش به شما چه داد؟

– من برای اولین بار بعد از کلاس هشتم به سیریوس آمدم و درمورد المپیاد همه روسی آموختم. در هشتمین دوره من در المپیاد زیست شناسی مسکو برنده شدم – این اتفاق افتاد. در آنجا از سیریوس فهمیدم ، مادرم درخواست کرد ، و آنها مرا گرفتند. این مرکز دارای آزمایشگاه های پیشرفته ، معلمان بسیار واجد شرایط است – همه چیز مدرن ، عالی است. من به همه توصیه می کنم این برنامه رایگان است ، اما شما باید واجد شرایط باشید.

– علاوه بر تحصیل به چه چیزی علاقه دارید؟

– من برای ورزش می روم و گاهی اوقات نیمه ماراتن می زنم. و قبل از اینکه به شطرنج مشغول شود. من همچنین عاشق جنگ ستارگان هستم.

پیروزی های المپیک

دانش آموزان مسکو با موفقیت در المپیادهای بین المللی و روسی شرکت می کنند. سال گذشته ، جوانان مسکویتی 14 مدال طلا را از آن خود کردند. این دو سوم کل جوایز با بالاترین استاندارد تیم روسیه است.

امسال ، به دلیل تهدید شیوع COVID-19 ، مرحله نهایی المپیاد همه روسی برای دانش آموزان مدرسه لغو شد … بنابراین ، تقریباً دو هزار دانش آموز که آن را به فینال رسانده اند ، پرداخت های تشویقی دریافت می کنند. فارغ التحصیلان کلاس یازدهم که به عنوان برندگان المپیاد امسال شناخته می شوند ، هر کدام 300 هزار روبل ، سایر اعضای تیم مسکو – هر کدام 100 هزار روبل دریافت می کنند.

دانش آموزان مسکو در المپیاد بین المللی بیولوژیکی موفق به کسب طلا شدند نحوه شرکت در المپیاد مدارس