این روزنامه نگار وضعیت اطراف اسپوتنیک استونی را با قتل سلیمانی

مقایسه کرد

TALLINN ، 7 ژانویه – اسپوتنیک . توماس سیلدام ، مفسران سیاسی تلویزیون و رادیو رادیو راست عمومی استونی (ERR) ، بسته شدن دفتر استونیایی خبرگزاری روسی اسپوتنیک را با حمله هوایی آمریکا به ایران در یک پخش مستقیم “قهوه +” در ETV +.

به گفته وی ، دیمیتری کیسلف ، مدیر عامل روسی امروز تحت تحریم های اروپا قرار دارد ، اما این مانع از این نمی شود که اسپوتنیک برای دیگران کار کند. کشورهای اتحادیه اروپا

“مقامات استونیایی اوضاع را اینگونه تفسیر می کنند: اگر کیسلوف تحت تحریم باشد ، باید تمام کسانی که برای او کار می کنند ، فعالیت خود را متوقف کنند. اما من خیلی خوب می فهمم: در واقع ، این همان مشاجره ای است که در اطراف ایالات متحده به وجود آمده است ، حمله موشکی به یک ژنرال ایرانی در بغداد انجام داد. (شب 3 ژانویه ، فرمانده یگان نخبه ارتش ایران ، جنرال قاسم سلیمانی ، در یک حمله هوایی آمریکا کشته شد – اد.) برخی می گویند که نقض قوانین بین المللی صورت گرفته است ، برخی ادعا می کنند که اقدامات آمریکا سیلدام گفت: “این دفاع شخصی او است. کیسلوف نیز همین است. ما می بینیم که در برخی کشورها اسپوتنیک با آرامش کار می کند.”

به گفته یک روزنامه نگار ERR ، نفوذ اسپوتنیک بر جامعه استونی اندک است.

“سیلدام افزود:” اگر فکر می کنید آن را به عنوان یک دهان تبلیغاتی مطرح کنید ، این یک دهان بسیار ضعیف است. ”
وی خاطرنشان كرد كه مقامات روسی می توانند به عنوان مثال با محروم كردن روزنامه نگاران استونی كه در مسكو از اعتبار نامه ها استفاده می كنند ، به اوضاع با اسپوتنیك در استونی پاسخ دهند.

وی در پایان گفت: “اما امیدوارم که چنین اتفاقی نیفتد”.

“blockquote class =” marker-quote1 “>
کارمندان اسپوتنیک استونی مجبور شدند روابط کار خود را با تحریریه به دلیل تهدید به تعقیب کیفری از سوی مقامات جمهوری تحت ماده ، که حداکثر تا پنج سال زندان نیز دارد ، فسخ کنند. پیش از این ، اگر روزنامه نگاران روابط کار خود را با MIA Rossiya Segodnya تا 1 ژانویه 2020 خاتمه ندهند ، کارمندان Sputnik Estonia تهدید مستقیم از پلیس و هیئت نگهبان مرز برای شروع پرونده های جنایی علیه آنها دریافت کردند. “استدلال” برای چنین اقداماتی ، مقامات استونیایی مجازاتهای اعمال شده توسط اتحادیه اروپا را در 17 مارس 2014 علیه برخی از شهروندان و اشخاص حقوقی علیه زمینه وقایع در اوکراین وضع کردند. در همین زمان ، اقدامات محدود کننده ای نه علیه MIA Rossiya Segodnya ، که شامل Sputnik است ، بلکه شخصاً علیه مدیر کل آژانس دمیتری Kiselev ، اعمال شد.

از اول ژانویه ، سایت به حالت اضطراری به کار خود ادامه داد.

MIA Rossiya Segodnya از کلیه سازمانهای بین المللی و اروپایی خواست تا موضع خود را در مورد اقدامات مقامات استونی نشان دهند. به ویژه ، ستاد تحریریه آژانس به سازمان ملل ، اتحادیه اروپا ، سازمان امنیت و همکاری اروپا ، پارلمان اروپا ، گزارشگران بدون مرز مراجعه کرد.