رئیس اسپوتنیک استونی در جلسه سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد “آزادی بیان” به زبان استونی

TALLINN ، 22 ژوئن – Sputnik. مقامات استونی به توصیه های ساختارهای مختلف اروپایی توجه نکرده و موضع خود را در رابطه با اسپوتنیک استونی تغییر ندادند ، که مجبور شد فعالیت های خود را به حداقل برساند. این روزنامه نگار خاطرنشان كرد: النا چریشوا رئیس انتشارات به شركت كنندگان در نشست آنلاین سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد حقوق بشر گفت:

در اصول آزادی بیان در استونی نقض آشكار است. به ویژه ، طبق گفته چریشوا ، مقامات استونی آشکارا از اشکال مختلف و ابزارهای فشار بر هیئت تحریریه اسپوتنیک استونی استفاده می کنند. در اواخر سال 2019 ، پلیس جمهوری و مرزبانی جمهوری با ارسال نامه ای به همراه اولتیماتوم به همه کارکنان این نشریه ارسال کرد: اگر خبرنگاران از کار با آژانس روسی دست نکشند ، تحت عنوان “عدم رعایت تحریم های اروپایی” تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. به گفته آنها ، مقامات این کشور به معنای محدودیت هایی هستند که در سال 2014 علیه مدیر کل MIA “روسیه امروز” دیمیتری کیسلوف وارد شده است. در عین حال ، خود آژانس در هیچ لیست تحریم ها درج نشده است.

با این حال ، به دلیل تهدیدات مطرح شده ، از اول ژانویه سال 2020 ، وب سایت انتشار در حالت اضطراری کار می کند ، و هیات تحریریه مجبور بودند قراردادهای خود را با Sputnik استونی فسخ کنند.
النا چریشوا گفت: “این شگفت انگیزترین مورد مبارزه با مخالفان است.” فقط پلیس استونیایی اجازه می دهد خود را برای تحریم های شخصی علیه رسانه های دولتی روسیه گسترش دهند. “

او به یاد آورد که در دسامبر سال گذشته ، با توجه به پیشامدهای روزنامه نگاران اسپوتنیک استونی ، نخست وزیر جمهوری جوری راتاس دموکراسی استونی را نمونه ای برای کل جهان خواند.
چریشوا در سخنرانی خود در کنفرانس سازمان امنیت و همکاری اروپا تأکید کرد: “تا آنجا که من می فهمم ، او تهدیدات روزنامه نگار از پلیس را دموکراسی می داند. و سرکوب آشکار رسانه های ناخواسته ، آزادی بیان در استونی است.” .

به عنوان یک یادآوری ، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در آزادی رسانه ها آرلم دزیر در ابتدا به شدت با موضع استونی مخالف بودند. در دسامبر سال 2019 ، دسیر از مقامات استونی خواست تا از فشار آوردن به اسپوتنیک استونی خودداری کنند و محدودیت ها را برای تحریریه غیرضروری خواند. دسیر در صفحه توییتر خود نوشت: “این می تواند بر جریان آزاد اطلاعات تأثیر منفی بگذارد.”

“مایه تاسف است که شما شنیده نشدید ،” چریشوا در پایان سخنان خود به دزیرو گفت.

نشست حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا (HDIM) بزرگترین کنفرانس سالانه اروپا است که با حضور هیئت هایی از 57 کشور عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا ، نمایندگان ساختارهای سازمان امنیت و همکاری اروپا و همچنین اعضای سازمان های بین المللی و عمومی برگزار می شود. سخنرانان کنفرانس در مورد آزادی رسانه ها ، دموکراسی و ایمنی روزنامه نگاران در سراسر جهان بحث می کنند. در پایان جلسه ، شرکت کنندگان توصیه هایی را برای حل بیشترین مشکلات ارائه می دهند.

امسال ، این نشست به دلیل همه گیری کروناویروس توسط آلبانی به ریاست آن برگزار می شود.