وزیر امور خارجه استونی ، تحریم ها علیه Sputnik را موضوع “دفاع از اروپا”

RIGA ، 16 ژانویه – Sputnik . وزیر خارجه استونی استورماس ارومس رینسالو تحریم ها علیه اسپوتنیک استونی را موضوع “دفاع از اروپا” خواند و گزارش RIA Novosti . رینسالو در حاشیه مجمع بین المللی علوم سیاسی سیاسی گفتگو با رئوسینا گفت: “استونی سیاست تحریم های اتحادیه اروپا را دنبال می کند ، نه علیه اسپوتنیک ، بلکه با توجه به مجازات های شخصی اعمال شده بر روی (دبیر کل روسیه امروز) دیمیتری کیزلوف.” “.
وی افزود:

“این هیچ ارتباطی با آزادی رسانه ها ندارد ، این همه مربوط به دفاع از دفاع ، دفاع از اروپا ، آزادی است.”

به دلیل تهدید به تعقیب کیفری از سوی مقامات استونی ، براساس ماده ای که تا پنج سال زندان ارائه می کند ، کارمندان اسپوتنیک استونی مجبور شدند از اول ژانویه سال 2020 تصمیم به اتخاذ تصمیم برای خاتمه روابط کار با سازمان اولیا بگیرند – آژانس خبری بین المللی “روسیه امروز”. در تاریخ 1 ژانویه ، مشخص شد که وب سایت Sputnik استونی به حالت اضطراری رفته است.

الوتا چریشوا ، رئیس اسپوتنیک استونی در برنامه گفتگو “چه کسی پیروز خواهد شد؟” a> در کانال تلویزیونی استونی ETV + اشاره کرد که MIA Rossiya Segodnya توسط Kiselev کنترل نمی شود ، دارایی های وی در آنجا نیست. وی افزود که MIA Rossiya Segodnya یک رسانه روسی فدرال است ، یک شرکت واحد است.

با توجه به نتایج رای گیری تلفنی پس از برنامه ، 90٪ از تماس گیرندگان اعتراف كردند كه سونسوری علیه اسپوتنیك در استونی وجود دارد ، 10٪ با این امر موافق نیستند.

آرلم دسیر ، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا ، در مورد آزادی رسانه ها گفت که تمایل مقامات استونی برای گسترش اثر تحریم های شخصی اتحادیه اروپا علیه مدیر کل روسیه امروز به اسپوتنیک استونی ، مشکلی را در حوزه آزادی رسانه ها ایجاد می کند.

هیات تحریریه خبرگزاری Rossiya Segodnya پیشتر از کلیه سازمانهای بین المللی و اروپایی خواسته بود تا موضع خود را در مورد اقدامات مقامات استونی بیان کنند و به ویژه به سازمان ملل ، اتحادیه اروپا ، سازمان امنیت و همکاری اروپا ، پارلمان اروپا ، گزارشگران بدون مرز مراجعه کنند.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، با اظهار نظر در مورد اوضاع پیرامون اسپوتنیک استونی ، گفت که مقامات روسیه برای پشتیبانی از اسپوتنیک هنگام کار در کشورهای دیگر ، همه کارها را انجام می دهند. یک منبع عالی رتبه در مسکو به ریا نووستی گفته است که متصدیان انگلیس در اقدامات مقامات استونی دخیل هستند ، این امر در نظر گرفته می شود تا در آینده نزدیک اقدامات متقارن علیه رسانه های انگلیس در روسیه انجام شود.