چیزهای جدید در Rap Queb: Planet Giza Drop Album ‘Ready When You are’

سیاره جیزا تقریباً 10 سال است که یکی از اصلی‌ترین بخش‌های صحنه هیپ‌هاپ و R&B مونترال است. از آغاز به کار این سه نفر به عنوان اعضای گروه ALAIZ (Rami.B) و دوتایی The North Virus (تونی استون و DoomX)، تا زمان انتشار آلبوم جدیدشان. آماده ام هر موقع که تو آماده باشی، آنها همیشه به عنوان یکی از بزرگترین بیت سازان در کبک در نظر گرفته شده اند.

اما مانند دیگر هنرمندان آینده‌نگر، آنها حتی زمانی که نشانه‌ها (با همکار قدیمی Kaytranada شروع می‌شود) و تمجیدها، زیرزمینی باقی مانده‌اند. آخرین آنها گواهی بر رویکردی جدید در صدا، هنرمندی و حتی خود تبلیغی است.

Complex Canada با تونی استون و Rami.B درباره آلبوم جدید Planet Giza صحبت کردند. آماده ام هر موقع که تو آماده باشی.

احساس می کنم این آلبوم کمی با بقیه فرق دارد. کار بسیار بیشتری روی توالی، روی انسجام کلی آن بود. آهنگ های زیادی وجود دارد که با هم ترکیب می شوند. بعلاوه، یک خط داستانی کوچک وجود دارد که با یک مقدمه و برون واضح، آن را با هم هماهنگ می کند. هدف از این آلبوم چه بود، آیا در مقایسه با پروژه های قبلی بیشتر به چیزی فکر کرده اید؟

تونی استون: قطعاً باید آن را به سطح دیگری برسانیم. از قبل توالی و اسکیت در آلبوم اول وجود داشت، شکر اضافه شده. اما برای این مورد آخر، ما می خواستیم همان عناصر را برداریم و آنها را به سطح دیگری برسانیم، بنابراین همه اینها بسیار عمدی بود.

خط داستانی از چه چیزی الهام گرفته شده است؟

Rami.B: تجربیات واقعی زندگی تونی [laughs].

تی اس: میدونی دارم چی میگم؟! من و داستان های عاشقانه ام، این چیزی است که برای اسکیت ها از آن الهام گرفتم. ولی آماده ام هر موقع که تو آماده باشی همچنین نشان دهنده رابطه ما با حرفه خود است: این ایده که ما آماده برداشتن قدم بعدی هستیم. این یک موضوع دوگانه است.

در مقدمه از دختر می‌پرسید: “آیا می‌گویید من فاحشه هستم؟” آیا می خواهید مردم به شما توجه کنند.

TS: حتی از این هم فراتر می رود، این موازی با اولین آلبوم است که در آن دختری از من می پرسد “چه چیزی اینقدر طول کشید؟” در اولین اسکیت و در این آلبوم من همین سوال را می پرسم.

یادم می آید که در گذشته با شما مصاحبه کردم و در آن زمان، در مورد پیشرفت نهایی حرفه خود کاملاً صبور بودید. اکنون، احساس می‌کنم تغییری در رویکرد شما ایجاد شده است. در دستیابی به اهداف شغلی خود بسیار فعال تر به نظر می رسید. آیا رویداد خاصی وجود داشت که اوضاع را برای شما تغییر داد؟

RB: فکر می کنم اول از همه به این دلیل است که ما بزرگ شده ایم. اما اکثراً با گذشت زمان متوجه شدیم که در فضای موسیقی مونترال که در آن هستیم، چاره‌ای جز این نداریم که به برخی چیزها احترام بگذاریم. منظور ما این نیست که با گفتن این که این بهترین موسیقی است که تا به حال ساخته ایم، دیگران را ناراضی کنیم، اما اولین نفری نیستیم که آن را می گوییم، هیچ کس آن را به جای ما نمی گوید. ما همچنین می خواستیم روایت را در مورد سیاره جیزا تغییر دهیم و بگوییم که در پایان روز، ما واقعاً این کار را با زندگی خود انجام می دهیم. در سال 2021، ما این کار را انجام دادیم به ماه سنگ پرتاب نکنید، که به خوبی انجام شد. همه‌گیری به پایان رسیده بود و در طول همه‌گیری، بسیاری از هنرمندان از آینده خود در تجارت موسیقی وحشت داشتند، که ما تقریباً به نوعی انجام دادیم. اما در پایان، ما واقعاً در آن قرار نگرفتیم و در یک نقطه، گفتیم لعنت به این، ما یک EP کامل را انجام خواهیم داد. و اون موقع بود که شروع کردیم به حرف زدن

از ابتدای کار خود، شما همیشه امضاها و همکاری های بزرگی داشته اید، اما برای این آلبوم خاص، تا حدی بر همکاری با خواننده های سنگین وزن، به ویژه با کوجی رادیکال، تاکید کرده اید. روند پشت “آسانسور” چه بود؟

RB: این اولین کاری است که ما برای پروژه انجام دادیم، قدیمی ترین. کوجی اولین بار موسیقی ما را خودش کشف کرد. او در مقطعی با DM با تونی صحبت می کرد. در همین حال، DoomX در همان حال و هوای ضرب و شتم ساخته بود و او به ما گفت که قرار دادن او در آن سخت خواهد بود. بنابراین ما به استودیو رفتیم، کل بیت را بازسازی کردیم زیرا در ابتدا یک نمونه روی آن وجود داشت و آن را برای Kojey فرستادیم. در ضمن باید بدونی که کوجی خیلی سریع وسایلش رو میفرسته! پس بیت خود و شعرهای دیگر را که در چند بیت دیگر ساخته بود برای ما فرستاد. ما در واقع برای مدتی این ایده را داشتیم که یک پروژه کامل با او انجام دهیم. خواستیم بهش زنگ بزنیم سیاره رادیکال، از آنجایی که ما چندین آهنگ با هم داشتیم. حتی فکر نمی کنم در این مورد با او صحبت کرده باشیم.

تی اس: حکایت خنده دار [about the recording of the song]: در طول همه گیری بود، هنوز در استودیو، در طول تابستان. Venna با Doom و Tony در ارتباط بود و در همان زمان، Kojey استودیوی خود را داشت. خنده دار بود چون داشتیم جدا با ونا حرف میزدیم! بنابراین آنها در نهایت با هم روی آهنگ کار کردند.

صبا هم در آلبوم حضور دارد. آیا قبل از همکاری با او از موسیقی شما اطلاع داشت؟

RB: این او بود که برای اولین بار به ما ضربه زد و به ما گفت که با آهنگ ما، “Rocky Road” لعنت کرده است. به او گفتیم که مدتهاست به موسیقی او گوش می دهیم. او در نهایت پیشنهاد کرد که ما باید در یک مقطع زمانی با هم ارتباط برقرار کنیم، بنابراین به او گفتیم که در تابستان در لس آنجلس خواهیم بود.

هنگامی که به آنجا رفتیم، او کاملاً شلوغ بود، بنابراین ما فقط تا پایان اقامتمان باید ارتباط برقرار کنیم. او به استودیو آمد، چند بیت برای او نواختیم. دومین موردی که بازی کردیم “WYD” بود. در آن لحظه او به تونی نگاه کرد و گفت: «من می‌خواهم همین الان از آن استفاده کنم.» او بسیار آماده بود که تونی او را در تفسیر بیتش راهنمایی کند. تونی و صبا همه چیز را در 2-3 ساعت نوشتند و ضبط کردند و ما مقدمات را در مونترال انجام دادیم.

برای پروژه های قبلی، JMF از قبل کاملاً حضور داشت. در این آلبوم او در 5 قطعه حضور دارد. چگونه این رابطه کاری را با او توسعه دادید؟ تقریباً می توان گفت که او چهارمین عضو سیاره جیزا است!

RB: بله، تقریبا. اصولاً دکتر مد بود که ما را در آن زمان معرفی کرد. اولین باری که با او کار کردیم زمانی بود که از یک چیز گیل اسکات هرون نمونه برداری کردیم شکر اضافه شده آهنگ، بنابراین از او خواستیم که دوباره آن را برای ما پخش کند. وقتی او این کار را کرد، ما بسیار هیجان زده بودیم، شگفت انگیز بود! نمی‌دانستم پس‌زمینه‌اش هیپ‌هاپ است یا جاز، اما در نهایت، او یک تهیه‌کننده است، او فقط کلید زدن نیست. بنابراین در یک نقطه، در حالی که برای سنگ پرتاب نکن، فکر کردیم از او بخواهیم که با ما همکاری کند. راستش را بخواهید، این پروژه به طور کامل توسط JMF تولید شده است. تا به امروز، برادر، وقتی ما یک جلسه برگزار می کنیم، او به جلسات ما دعوت می شود. گاهی اوقات ما چند بیت آماده داریم و به او پیشنهاد می کنیم که چیزی را روی آن بازی کند، گاهی اوقات او با ایده می آید و ما روی آن کار می کنیم.

شما در مورد زمان هایی صحبت می کردید که از نمونه های نمونه استفاده می کردید و سپس آن را دوباره پخش می کردید. آیا هنوز این کار را می کنید؟

TS: بله، هنوز هم در 50٪ مواقع اتفاق می افتد. بستگی به نمونه دارد. اگر غیرقابل تشخیص باشد، ما لزوماً زحمت پخش مجدد آن را نداریم.

RB: وقتی EP خود را در اکتبر انجام دادیم، تو نمی فهمی، ما از نمونه ای از موسیقی نسبتاً اخیر استفاده کردیم. ما فکر می‌کردیم که آن را پاک کنیم، اما هنرمندان آنقدر به ما قیمت دیوانه‌واری دادند که این ایده را کنار گذاشتیم. در نهایت به جای نمونه اصلی، چیز دیگری را پخش کردیم و حتی صداش شبیه هم نیست.

در ضمن، من تعجب کردم، شما بچه ها یک قطعه بدون طبل در این آلبوم اجرا کردید.

تونی استون: بله، مایک شب و کریون را به خاطر کاری که انجام می دهند فریاد بزنید! افسانه ای است ما از آن الهام گرفتیم. فکر می کردیم اگر قرار است این کار را انجام دهیم، به روش خودمان انجامش می دهیم. من هرگز آوازهایی با هارمونی در ضرب بدون طبل نشنیده ام، بنابراین این همان کاری است که ما در “Unavailable” انجام دادیم.

RB: و ما برای مدت طولانی این کار را انجام می دهیم! تونی در سال های 2014-2015 با ST در یک درام بدون طبل همکاری کرده بود! آن موج برای مدت طولانی وجود داشته است.

این اولین باری بود که با مونت بوکر همکاری می کردید؟

TS: نه، اما این اولین بار است که چیزی را به طور رسمی با هم منتشر می کنیم. برای ساخت قطعه آلبوم به خانه او رفتیم و 12 ساعت متوالی کار کردیم! آن مرد نابغه است، او جیب های زیادی دارد. اتفاقاً Da-P نیز در این جلسه با ما بود.

چه کسی درام را در “گاهی” ساخت؟

RB: پسر ما Kaytranada. ما شخصاً با او هم کار کردیم. تونی قبلاً یک دمو را شروع کرده بود. ما با آن به استودیو رسیدیم و Kaytra درام ها را اضافه کرد، DoomX نیز چیزهایی را به آن اضافه کرد. این یک دیگ ذوب ایده ها بود.

به هر حال، تونی، رشته‌هایی که در استوری‌های اینستاگرام خود انجام دادید، جایی که مردم را در مورد چیزهای رپ بسیار خاص آموزش می‌دهید؟ فکر می کنم این چیز مورد علاقه من در اینترنت است [laughs]. من شخصاً ابتدا با موسیقی شما ارتباط برقرار کردم زیرا شما همیشه عاشق موسیقی بوده اید. آیا این همکاری نیز به همین شکل است؟

RB: در عین حال، همه این همکاری ها ارگانیک است. اجباری نیست اگر آنها با موسیقی ما لعنت کنند و ما با موسیقی آنها، کار می کند. ما به دنبال ویژگی‌های بزرگ نبودیم تا از این واقعیت که او طرفداران زیادی دارد استفاده کنیم. ما در اوایل کارمان سعی کردیم این کار را انجام دهیم اما هیچ وقت موفق نشدیم. برای این پروژه، ما فقط فکر کردیم که با افرادی که فکر می کنیم خوب هستند، همکاری کنیم. لندو، او دوپینگ است. دنزل مکینتاش، همان لعنتی. این چیزی بود که ما در ذهن داشتیم.

در اینجا چه چیز دیگری در صحنه رپ کبک می گذرد:

گروه گفتگوی شهر در صحنه هیپ هاپ مونترال، SeinsSucrer، با Beatmaking OG GENERICTM همکاری کرد تا قوی ترین آلبوم های سال را تا به امروز ارائه دهد. un doute raisonnable.

LaF مونترال آلبوم مورد انتظار خود را برای دوره دوم منتشر کرد کروم، دو هفته قبل از اجرای بزرگترین نمایش خود در MTelus در 14 آوریل.

روجی راه خود را در سراسر اروپا باز می کند.

Pro-V در هفته‌های گذشته آتش گرفته بود و ویدیو پس از ویدیو با اسپیترهای همه‌ستار منتشر شد.