رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا به درخواست توجه به آزار و اذیت اسپوتنیک در استونی واکنش نشان داد

اخبار

یک لینک کوتاه دریافت کنید

5387ده0

ادی راما ، رئیس اتحادیه اروپا ، نخست وزیر آلبانی ، به درخواست توجه به آزار و اذیت روزنامه نگاران گوش داد ، اسپوتنیک استونی و قول داد “بخاطر بسپارد”

تالین ، 26 فوریه – اسپوتنیک. به گزارش RIA Novosti ، النا چریشوا ، سردبیر اسپوتنیک استونی ، چهارشنبه ، 26 فوریه ، در دیدار سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا ، ادی راما ، نخست وزیر آلبانی در خانه پذیرایی وزارت امور خارجه در مسکو ، خطاب به رئیس دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا.

رئیس اسپوتنیک استونی خواست تا به اقدامات سرکوبگرانه و تهدیدهایی که تالین برای روزنامه نگاران تحریریه اسپوتنیک اعمال می کند توجه کند.

یادآوری می کنیم که آزار و شکنجه تحریریه اسپوتنیک توسط مقامات استونی به حدی رسید که نامه هایی از طرف رهبری پلیس و اداره مرزبانی کشور برای روزنامه نگاران با تهدید مستقیم ارسال می شد تا در صورت قطع نکردن روابط کاری خود با آنها ، اقدامات کیفری علیه آنها آغاز شود سازمان والدین (MIA “Russia Segodnya”).

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا اذعان کرد که این وضعیت چیزی است که در صلاحیت او نیست. اما در همان زمان ، راما تأکید کرد که همه آنچه را که به او گفته شده شنیده و قول داده است “آن را به خاطر بسپارد”.

وی گفت: “بله ، من به هر آنچه گفتید گوش دادم. این چیزی است كه در صلاحیت من نیست ، اما مطمئناً آن را به خاطر می آورم.”

راما ، که نخست وزیر آلبانی است ، در برابر پس زمینه این بیانیه ، همچنین به کار اسپوتنیک آلبانی اشاره کرد. وی گفت این آژانس در آلبانی مورد احترام است و اطمینان داد که “هیچ اتفاقی برای آنها نخواهد افتاد.”

به یاد بیاورید که در اوایل جلسه ، راما همچنین تأکید کرد که “او روسیه را دشمن نمی داند”. النا چریشوا ، سردبیر اسپوتنیک استونی در پستی در صفحه فیس بوک خود روشن کرد که این سخنان شایسته نخست وزیر کشوری است که عضو ناتو است. وی با اشاره به روس هراسی سنتی که مورد علاقه ناتو است ، گفت: “ممکن است عده ای در ناتو باشند و از روسیه نترسند.”

شایان ذکر است که آزار و اذیت روزنامه نگاران از انتشارات روسی در کشورهای بالتیک یکی از مشکلاتی بود که لاوروف و راما قول دادند در دیدار خود در مسکو مورد توجه قرار دهند.

چگونه Sputnik استونی شکار می شود

مقامات کشورهای بالتیک بارها مانع کار رسانه های روسی شده اند. وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه نشانه های روشنی از یک خط هماهنگ از این کشورها را اعلام کرد. وزارت روسیه خاطر نشان كرد ، موارد آزار رسانه ای در كشورهای بالتیك “به وضوح نشان می دهد كه اظهارات عوام فریبانه در مورد پایبندی ویلنیوس ، ریگا و تالین به اصول دموكراسی و آزادی بیان در عمل چه ارزشی دارد.”

از اول ژانویه سال 2020 ، کارمندان Sputnik استونی به دلیل تهدید مقامات استونی برای آغاز مراحل کیفری مجبور به قطع روابط کاری خود با MIA Rossiya Segodnya شدند. در آستانه سال جدید ، همه کارمندان اسپوتنیک استونی نامه هایی از رهبری پلیس و هیئت نگهبان مرز در مورد لزوم توقف کار برای MIA Rossiya Segodnya دریافت کردند ، در غیر این صورت مردم در زندان بودند.

تالین اقدامات خود را با لزوم رعایت تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا در 17 مارس 2014 علیه تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به وقایع اوکراین توضیح داد. با این حال ، لیست تحریم ها شامل Rossiya Segodnya MIA نیست ، بلکه مدیر عامل آن دیمیتری کیسه لف است.
توجه داشته باشید که ، همانطور که خود دیمیتری کیسلف اشاره کرد ، استونی تنها کشور اتحادیه اروپا است که اقدامات محدود کننده را به روشی عجیب تفسیر می کند.

هارلم دزیر ، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه ها ، پیش از این از تالین خواسته است که از محدود کردن بی مورد اسپوتنیک استونی خودداری کند. وی خاطرنشان كرد كه گسترش مجازات های فردی اتحادیه اروپا علیه كیسلف به كل آژانس و روزنامه نگاران می تواند به مشكلی بزرگ برای آزادی مطبوعات در سراسر جهان تبدیل شود.

پیش از این ، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، در مورد وضعیت اطراف اسپوتنیک استونی اظهار داشت که مقامات روسی هنگام کار در سایر کشورها از اسپوتنیک حمایت خواهند کرد.

سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز (RSF) ، در پاسخ به نامه MIA Rossiya Segodnya ، گزارش داد که این سازمان در حال مطالعه وضعیت اوضاع رسانه های روسی زبان در استونی است.

MIA “Rossiya Segodnya” می خواهد در سیاست تبعیض آمیز در قبال Sputnik استونی تجدید نظر کند و آماده ارائه ارزیابی صحیح از این پرونده بی سابقه است.