در تالین هیچ صحبتی درباره آزادی بیان وجود ندارد

النا چریشوا ، رئیس اسپوتنیک استونی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: در استونی هیچ صحبتی از آزادی بیان وجود ندارد.

ریگا ، 28 ژانویه – اسپوتنیک. رئیس اسپوتنیک استونی النا چریشوا قول داد که همه کارها را برای گفتن درباره آزار و اذیت روزنامه نگاران اسپوتنیک استونی در سیستم عامل های بین المللی اروپا انجام دهد.

“به عنوان رئیس اسپوتنیک استونی ، من معتقدم که در استونی هرج و مرج کاملی وجود دارد. من معتقدم که در کشور استونی اروپا نمی توان در مورد هرگونه آزادی بیان صحبت کرد ، من معتقدم که 100٪ سانسور وجود دارد ، اگرچه در استونی ممنوع است ، مانند هر کشور اروپایی ، “او در یک کنفرانس مطبوعاتی” در حاشیه “جلسه مجمع پارلمانی شورای اروپا گفت.

چریشوا تأکید کرد که نه جامعه روزنامه نگاری استونی و نه مقامات رسمی به هیچ وجه در برابر اوضاع واکنش نشان نمی دهند.

وی تأكید كرد: “من از طریق همكارانم ، با كیریل ویشینسكی ، با حمایت روسیه تمام تلاش خود را خواهم كرد تا بتوانم در سالنهای بین المللی اروپا صحبت كنم و در مورد شرایطی كه هم اكنون در استونی ، در كشور اروپایی استونی اتفاق می افتد ، به همگان منتقل كنم.” چریشوا

پیش از این ، کارمندان اسپوتنیک استونی تهدیدات مستقیم مبنی بر آغاز اقدامات قضایی علیه آنها را در صورت عدم پایان کار خود در سازمان مادر تا 1 ژانویه سال 2020 ، از کارمندان Sputnik Estonia دریافت کردند. به عنوان توجیهی برای این اقدامات ، مجازات های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا در 17 مارس 2014 علیه تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به وقایع اوکراین خوانده می شود. با این حال ، تحریم های اتحادیه اروپا نه علیه Rossiya Segodnya MIA ، که شامل اسپوتنیک است ، بلکه شخصاً علیه مدیر کل آژانس دیمیتری کیسه لف اعمال شد.

© اسپوتنیک

النا چریشوا ، پیوتر تولستوی و کیریل ویشینسکی در PACE

اروماس رینسالو ، وزیر امور خارجه استونی به RIA Novosti گفت که کشورش سیاست تحریم های اتحادیه اروپا را نه علیه اسپوتنیک ، بلکه با توجه به تحریم های شخصی اعمال شده علیه کیشلوف دنبال می کند.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، در مورد اوضاع اطراف اسپوتنیک استونی اظهار داشت که مقامات روسی همه کارها را برای حمایت از اسپوتنیک هنگام کار در کشورهای دیگر انجام می دهند. یک منبع عالی رتبه در مسکو به RIA Novosti گفت که متصدیان انگلیسی در اقدامات مقامات استونی دخیل هستند ، این امر برای اقدامات متقارن علیه رسانه های انگلیسی در روسیه در آینده نزدیک مورد توجه قرار می گیرد.

سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز (RSF) ، در پاسخ به نامه ای به MIA Rossiya Segodnya ، گزارش داد که این سازمان در حال مطالعه وضعیت اوضاع رسانه های روسی زبان در استونی است. در نامه ها آمده است که MIA “Rossiya Segodnya” خواستار تجدیدنظر در سیاست تبعیض آمیز در قبال اسپوتنیک استونی شده و آماده ارائه ارزیابی صحیح از این مورد بی سابقه نقض آزادی است و همچنین خواستار اتخاذ تدابیری برای اطمینان از حق روزنامه نگاران آژانس برای انجام وظیفه حرفه ای خود است.