ترکیب Coachella 2023: هنوز هم مثل همیشه رپ سنگین است

وسوسه انگیز است که چیز دیگری بگوییم، اما اشتباه نکنید: Coachella 2023 مثل همیشه رپ سنگین است. به طور جدی – این در اعداد است. از سال 2016، مجموعه کنسرت های نمادین به طور میانگین حدود 15 کنسرت هیپ هاپ را در هر جشنواره فهرست کرده است، با این که نسخه امسال حدود 20 یا 21 اثر را در نظر بگیریم، البته اگر فرانک اوشن را در نظر بگیریم، که از بسیاری جهات به طور جدایی ناپذیری با این ژانر مرتبط است. عضو سابق Odd Future. سال گذشته، 16 نفر بودند. جشنواره قبل از آن، 17 نفر بود. ولی چیزی احساس متفاوتی می کند مجموع تغییر چندانی نکرده است، اما فهرست تغییر کرده است، و این ممکن است برخی از واکنش‌های گرم به ترکیب را که در ابتدا در ژانویه اعلام شد، توضیح دهد.

از زمان رونمایی، طرفداران چیزهای زیادی در مورد فقدان اجراهای رپ برای گفتن داشته اند. ترکیب کواچلا امسال خیلی بد است اما همچنان بهترین استفاده را از آن خواهد کرد. چرا آنها توپ را به شدت با هیپ هاپ و رپ رها کردند؟ نوشت یک کاربر توییتر “انتخاب ترکیب Coachella می گوید “رپ، بهتر است آن را افزایش دهید” کنایه زد یکی دیگر.

با وجود ناامیدی از سوی برخی، کوچلا همچنان یک معامله بزرگ است. شما Bad Bunny، Frank Ocean، و BLACKPINK را به عنوان سرفصل بدون اعتبار خیابانی جشنواره موسیقی جدی دریافت نمی کنید. بله، کندریک لامارز، لیل بیبیز و کاردی بی های فضایی امسال تیتر اول نیستند، اما سنگهای رپ همچنان بخش فعالی از فضا هستند.

در میان هنرمندان امسال، چند نفر از افراد برجسته هیپ هاپ هستند که نباید از آنها گذشت. پوشا تی دارد دیتونا و Clipse تقدیم به خدمت کردن، و تقریباً خشک است مسلما بهترین آلبوم رپ سال 2022 بود. Metro Boomin’s قهرمانان و شروران کمی رقابت به او داد و او می‌توانست هر تعداد مهمان غافلگیرکننده را بیرون بیاورد. Boogie’s برای روزها موفق شد، و GloRilla آهنگ سال را داشت. $uicideboy$ عظیم هستند. یونگ لین یک اسطوره رپ ابری است. Doechii خاص است و Latto به یک ستاره واقعی تبدیل شده است. و یک بار دیگر، آنها Bad Bunny، یک ستاره تله لاتین را دریافت کردند که تنها در یک ماه از تور بیش از 91 میلیون دلار درآمد داشت.

“از آنجا که آنها بدون توجه به فروش خواهند رفت، آنها فقط هنرمندان تصادفی خوب را در مقابل افرادی که می خواهند بلیت تهیه کنند قرار می دهند.”

Pete Jideonwo، شریک Grade A Productions، که خود یک مروج سابق کنسرت است، می گوید: «وقتی شما چنین شخصی را دارید، لزوماً به هیچ کس دیگری نیاز ندارید. ممکن است بسیاری از مردم امسال طرفدار ترکیب Coachella نباشند، اما Jideonwo می‌گوید که مجموعه‌ای از اجراکنندگان نشان می‌دهد که برگزارکنندگان جشنواره معمولاً سلیقه را بیش از هر چیز دیگری انتخاب می‌کنند. این یک سیستم ارزشی است که توسط نفوذ ایجاد می شود. او می‌گوید: «Coachella در حال تبدیل شدن به یک پلت فرم اکتشاف است. “از آنجا که آنها بدون توجه به فروش خواهند رفت، آنها فقط هنرمندان تصادفی خوب را در مقابل افرادی که می خواهند بلیت تهیه کنند قرار می دهند.”

Coachella 2023 ممکن است طرفداران Yeat یا Post Malone را خوشحال نکند، اما فضایی را برای دیگر هنرمندانی که تبلیغات کمتری دارند، فراهم می‌کند تا بدرخشند و با طرفداران جدید جایگاه خود را به دست آورند. سال‌ها پیش، کیت «کیفا» پارکر، معاون A&R آتلانتیک رکوردز، به طور تصادفی به هنرمند خاصی برخورد کرد که اثری از خود در جشنواره بر جای گذاشت.

پارکر با شنیدن صداهای کواچلا 2017، لحظه ای را به یاد می آورد که برای اولین بار به دنزل کاری نگاه کرد. Zeltron با تمام نیروی یک سوپراستار مستقر به تماشاگران استیج کناری فرمان می داد و از آن روز به بعد، پارکر می دانست که رپر فلوریدا جنوبی کارهای بزرگی انجام خواهد داد. لحظاتی از این دست تا حدی با جهش های بی هدفی امکان پذیر شده اند، که یک نشانه دست کم گرفته شده فرهنگ جشنواره است. شما منتظر می مانید و قبل از اینکه مورد علاقه تان روی صحنه بیاید در محوطه جشنواره پرسه می زنید و در آنجا می توانید صداهایی را پیدا کنید که هرگز نمی دانستید دوست دارید.

پارکر می گوید: «مردم واقعاً برای تجربه و محیط به کوچلا می روند. فقط هوادارانی هستند که از چادری به چادر دیگر راه می‌روند، اما در نهایت بسیاری از آن‌ها در نهایت افرادی را تماشا می‌کنند که هرگز ندیده‌اند.»

کوچلاکاردیبرافیستوری 2019
تصویر از طریق گتی

هم جیدئونوو و هم پارکر به مزایای اجرای یک اجرای پویا در جشنواره اشاره می کنند. به نوبه خود، Jideonwo همچنین از یک حقیقت پنهان در مورد مجموعه های عالی Coachella آگاه است: آنها ارزان نیستند. آخرین باری که کواچلا بازی کردیم، تقریباً 300000 دلار در صحنه فیلمبرداری خرج کردیم. جیدئونوو در مورد یکی از اجراها می‌گوید ما بیشتر از چیزی که دستمزد می‌گرفتیم خرج کردیم. بنابراین فکر می‌کنم این دلیل دیگری است که بسیاری از بازیگران هیپ‌هاپ ممکن است این کار را انجام ندهند.»

پارکر با مقایسه جشنواره رپ 8 ساله Rolling Loud و Coachella می گوید: «برای من، این مانند فصل عادی و پلی آف است. Rolling Loud بیشتر یک زمین بازی فرهنگی برای هنرمندان هیپ هاپ است. در حالی که با Coachella، عملکرد شما فیلمنامه می شود. اگر می خواهید این شخص یا این شخص را بیرون بیاورید، این کار از قبل برنامه ریزی شده است. [For] غلت زدن با صدای بلند [it’s] مثل، “خوب، چه کسی در روز من در ترکیب است؟” بیایید این شخص را بیرون بیاوریم.»

«کوچلا [is a whole] جیدئونوو خاطرنشان می کند که جمعیت متفاوتی که باید آماده باشید. اما اگر آن را بکشی، می کشی.»

با در نظر گرفتن این موضوع، هنرمندان جدیدتری مانند Latto، Flo Milli و GloRilla این شانس را دارند که مجموعه های Coachella خود را به تاج گذاری برای ستاره های رپ تبدیل کنند. بلاک باسترهای معمولی رپ وجود ندارند، اما طرفداران ممکن است به دنبال فیلم های بعدی باشند. Latto و Flo Milli قبلاً به ترتیب در سال‌های 2020 و 2021 به عنوان XXL Freshmen نامیده می‌شدند، اما با تأثیر کامل همه‌گیری، Coachella تا سال گذشته بازنگشت. اکنون، آنها این فرصت را خواهند داشت که نشان دهند چقدر می توانند به عنوان مجری پویا باشند.

کمتر از یک سال از امضای قرارداد با Yo Gotti’s Collective Music Group فاصله گرفته است، و تنها حدود شش ماه پس از حذف «Tomorrow 2» با Cardi B، GloRilla اکنون این شانس را دارد که تک‌آهنگ‌هایی را اجرا کند که زندگی او را متحول کردند – در بزرگترین صحنه‌اش.

رپرهای صعودی باید هر فرصتی برای درخشش در لحظه خود داشته باشند، صرف نظر از اینکه افراد دیگر چه احساسی نسبت به این ترکیب دارند. به گفته پارکر، کواچلا حداقل به عنوان یک نقطه ارزش گذاری برای مسیر حرفه ای یک هنرمند عمل می کند. “بر اساس برنامه زنده آنها در آنجا، شما می توانید به نوعی اندازه گیری کنید، “خوب، مثل اینکه این کسی است که قرار است در اطراف باشد.”

coachellaraphistorybadbunny2019
تصویر از طریق Getty/Bad Bunny در Coachella 2019

با اجرای اولین فستیوال خود در بیش از 30 سال پیش، به نظر می رسد که Cypress Hill به عنوان یک خدمه با طول عمر واجد شرایط است. یکی از مسیرهای افزایش ارتباط – و درآمد – شامل تعهد به مدار جشنواره است. این فداکاری مداوم در سال 1992 آغاز شد. مدت کوتاهی پس از تخلیه اولین آلبوم خود، تپه سرو، سن داگ این فرصت را پیدا کرد که خدمه خود را تقویت کند زیرا در مناظر تماشاگرانی قرار گرفت که نمی دانست او دارد. او تحصیلات خود را در حین اجرای روی صحنه کناری در فستیوال لولاپالوزا در سال 1992 دریافت کرد که شامل آثاری مانند فلفل قرمز تند، خشم علیه ماشین و مروارید جم بود. او در گفتگو با Complex به یاد می‌آورد: «وقتی آنجا بازی کردیم، می‌دانستم که این همان جمعیتی است که می‌خواهم به آنها رسیدگی کنم. «این مخاطب است. آنها همه چیز را دوست دارند.»

سن، که به Beastie Boys اشاره می‌کند، اضافه می‌کند: «به همین دلیل بود که می‌توانستیم یک سال به تور برویم، فقط ما بچه‌ها و با این گروه‌ها دو تور برگزار کنیم و به افراد بیشتری خدمت کنیم.» به عنوان اولین گروه رپ که او این مسیر را دید. “بنابراین، این چیزی شبیه به یک چیز مانند شد، این غیرقابل فکر است، بیایید برویم این جشنواره ها را انجام دهیم.”

من ندیده‌ام که هیپ‌هاپ به نمایش در نیامده باشد… ما یک نیروی قابل استفاده هستیم.»

از زمانی که سن و سایپرس هیل در Lollapalooza اجرا کردند، رپ راه زیادی را پیموده است. سال ها بعد، در سال 1999، DMX یک اجرای نمادین را در ووداستاک ارائه کرد. اولین Coachella که در سال 1999 میزبانی شد، دارای A-listers رپ نبود، اما تعدادی پیشگام هیپ هاپ داشت. در مراسم افتتاحیه، Jurassic 5 و Kool Keith برای جمعیتی اجرا کردند که احتمالاً قبلاً هنرمندان رپ عصر طلایی را ندیده بودند. از آن زمان، حضور رپ به طور پیوسته افزایش یافت، به طوری که تا سال 2001 آثاری مانند The Roots، Mos Def، Del The Funky Homosapien و Gang Starr وارد صحنه شدند.

coachellajayzbeyonce
تصویر از گتی/جی زی و بیانسه در Coachella 2010

در سال 2010، Jay-Z اولین خواننده رپ بود که عنوان Coachella را منتشر کرد. از آن زمان، بازیگرانی مانند Kanye West، Dr. Dre & Snoop Dogg (2012)، OutKast (2014)، Drake (2015) و دیگر سوپراستارهای رپ نیز روی صحنه رفته اند. این نشان دهنده ظهور رپ در کواچلا و در کل صحنه جشنواره است. اگر تهدیدی برای ادامه حضور رپ وجود داشته باشد، بیشتر جنبه تئوری دارد.

در چند سال گذشته، جهش های جنجال و تراژدی هیپ هاپ را در رویدادهای زنده دنبال کرده است. در جشنواره آستروورلد 2021 تراویس اسکات، هواداران متعددی در ازدحام کشته شدند. در همان سال، خواننده رپ در لس آنجلس، Drakeo The Ruler، در کنسرت روزی روزگاری در لس آنجلس به ضرب چاقو کشته شد. حتی قبل از آن موارد، مردم در مورد رویدادهای رپ سنگین نگران بودند، به طوری که اداره پلیس نیویورک از اجرای اعمالی مانند پاپ اسموک و سایر هنرمندان محلی در Rolling Loud New York جلوگیری می کرد. برگزارکنندگان جشنواره سالانه با استناد به “عوامل لجستیکی” که می گویند خارج از کنترل آنها بود، دوره 2023 را لغو کردند.

در حالی که موارد فاجعه خطراتی را برای توانایی رپرها برای شرکت در جشنواره های موسیقی ایجاد می کند، به نظر نمی رسد که میزان حضور آنها کاهش یافته باشد. سن داگ می‌گوید: «من ندیده‌ام که روند هیپ‌هاپ نمایش داده نشود. «بسیاری از این ها نشان می دهد که Cypress Hill در بیشتر مواقع انجام می دهد، ما تنها بازیگر هیپ هاپ در آنجا نیستیم. ما بسیار نیروی قابل استخدامی هستیم.»

EarthGang پس از اجرای اخیر خود در جشنواره موسیقی Dreamville بسیار خوب سازماندهی شده توسط J. Cole در رالی، کارولینای شمالی، به دنبال ادامه جشنواره خود در Coachella است. این دوتایی که از جانی «اولو» ونوس» و دکتر «WowGr8» دات تشکیل شده‌اند، پس از روی صحنه آمدن به همراه لیبل mate JID در بهار گذشته، اکنون به دنبال این هستند که قطعه ابدیت خود را در جشنواره بگیرند. با انتشار چندین آلبوم با استقبال خوب به عنوان بخشی از لیبل دریم ویل جی کول، آنها جدید نیستند. اما کواچلا به آنها فرصتی می دهد تا تأثیری قدرتمند از خود به جای بگذارند.

«کوچلا [is a whole] جمعیت متفاوتی که باید آماده باشید…. اما اگر آن را بکشی، می کشی.»

اولو می‌گوید: «ما همه چیزهایی را که به آن شهرت داریم، نمایش‌پذیری، موسیقی، هنر، مد، کنترل جمعیت، و همه چیز را در بیابان رها می‌کنیم. WowGr8 می افزاید: “امیدوارم فرصتی واقعی برای نشان دادن آنچه ما را ساخته است به دست بیاورم.”

برای Olu، مجموعه پیش رو نوعی موفقیت دوباره برای تأیید حرفه است که فراتر از تغییر روندها و ترکیب جشنواره ها است. همچنین نشان دهنده کار ناتمام است. او با یادآوری ظاهر غافلگیرکننده آنها در طول مجموعه JID می گوید: “سال گذشته بسیار زیبا بود، اما یک برنامه رسمی EarthGang نبود.” “هر بار احساس جادو می کنم.” این دو در ترکیب رسمی به عنوان یک بازیگر مستقل امسال و شراکت با BMW (که مردم چشمشان به همانطور که حدس و گمان در مورد معنای بالقوه مشاهده E30 نارنجی کلاسیک Ocean در کمپین “Dare To Be You” آنها افزایش می یابد. این دو، از بسیاری جهات، از پلتفرم خود با کواچلا برای انجام کاری استفاده می کنند که بسیاری از این اقدامات باید، و امیدواریم چنین باشند: “امسال، ما داستان خود را تعریف می کنیم.”

این یک لیست پخش برای جاده است: