این روزنامه نگار وضعیت اطراف اسپوتنیک استونی را با قتل سلیمانی مقایسه کرد

توماس سیلدم ناظر سیاسی حمله به اسپوتنیک استونی را با ترور ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی مقایسه کرد – همه این مرحله را موجه نمی دانند

تالین ، 7 ژانویه – اسپوتنیک… توماس سیلدم ، مفسر سیاسی صدا و سیمای رادیو رادیوی راست استونی (ERR) ، بسته شدن دفتر استونی آژانس خبری روسی اسپوتنیک را با حمله هوایی آمریکا به ایران در پخش مستقیم قهوه + از ETV + مقایسه کرد.

به گفته وی ، مدیر کل “روسیه امروز” دیمیتری کیسلف تحت تأثیر تحریم های اروپا است ، اما این مانع از کار اسپوتنیک در سایر کشورهای اتحادیه اروپا نمی شود.

“مقامات استونی شرایط را به شرح زیر تفسیر می کنند: اگر کیسه لف تحت تحریم است ، همه کسانی که برای او کار می کنند باید فعالیت های خود را متوقف کنند. اما من به خوبی می فهمم: در واقع ، این همان اختلافاتی است که در اطراف ایالات متحده بوجود آمده است ، حمله موشکی به یک ژنرال ایرانی. (شب 3 ژانویه ، فرمانده یگان نخبه ارتش ایران ، ژنرال قاسم سلیمانی ، در حمله هوایی آمریکا کشته شد – ویراستار) برخی می گویند نقض قوانین بین المللی بوده است ، برخی ادعا می کنند که اقدامات آمریکا دفاع شخصی آن است سیلدام گفت: “همین مسئله در مورد كیسلف است. ما می بینیم كه در بعضی كشورها اسپوتنیك بی سر و صدا كار می كند.”

به گفته خبرنگار ERR ، تأثیر اسپوتنیک در جامعه استونی کم است.

سیلدام افزود: “اگر آن را یک دهان تبلیغاتی می دانید ، این یک دهان بسیار ضعیف است.”

وی خاطرنشان کرد که مقامات روسی می توانند به عنوان مثال با سلب اعتبار از روزنامه نگاران استونیایی که در مسکو کار می کنند ، به وضعیت Sputnik در استونی پاسخ دهند.

وی در پایان گفت: “اما امیدوارم این اتفاق نیفتد.”

کارمندان اسپوتنیک استونی به دلیل تهدید به تعقیب کیفری از طرف مقامات جمهوری تحت ماده ای که تا پنج سال زندان پیش بینی می کند ، مجبور به فسخ روابط کاری خود با تحریریه شدند. پیش از این ، کارمندان اسپوتنیک استونی تهدید مستقیم از پلیس و هیئت نگهبان مرز برای شروع پرونده های جنایی علیه آنها ، اگر تا 1 ژانویه سال 2020 ، روزنامه نگاران روابط کاری خود را با MIA Rossiya Segodnya فسخ نمی کردند.

مقامات استونی به عنوان “استدلال” برای چنین اقداماتی ، تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا در 17 مارس 2014 علیه برخی از شهروندان و اشخاص حقوقی در برابر اوضاع در اوکراین را نشان دادند. در همان زمان ، اقدامات محدود کننده ای نه علیه MIA Rossiya Segodnya ، که شامل Sputnik است ، بلکه شخصاً علیه مدیر کل آژانس دیمیتری کیسلف اعمال شد.

در تاریخ 1 ژانویه ، این سایت به حالت اضطراری درآمد.

MIA Rossiya Segodnya از همه سازمانهای بین المللی و اروپایی خواست موقعیت خود را درمورد اقدامات مقامات استونی نشان دهند. به ویژه سردبیران آژانس خطاب به سازمان ملل ، اتحادیه اروپا ، سازمان امنیت و همکاری اروپا ، پارلمان اروپا ، گزارشگران بدون مرز.