رئیس اسپوتنیک استونی: تالین حتی در مورد آزادی بیان

RIGA، 28 Jan – Sputnik. النا چریشوا رئیس اسپوتنیک استونی ، قول داد كه هر كاری را انجام دهد تا درباره ظلم روزنامه نگاران Sputnik استونی در سیستم عامل های بین المللی اروپایی بگوید “به عنوان رئیس اسپوتنیک استونی ، من معتقدم که هرج و مرج کامل در استونی وجود دارد. من معتقدم که نمی توان در مورد آزادی بیان در کشور اروپای استونی صحبت کرد ، من معتقدم که 100- سانسور درصد ، اگرچه مانند استرالیا در استونی ممنوع است ، “او در کنفرانس مطبوعاتی” در حاشیه “جلسه مجمع نمایندگان مجلس شورای اروپا گفت.”
چریشوا تأکید کرد که نه جامعه روزنامه نگاری استونی و نه مقامات رسمی به هیچ وجه نسبت به اوضاع واکنش نشان نمی دهند. “من از طرف خودم با همکارانم تلاش خواهم کرد تا با کریل ویشینسکی ، با پشتیبانی روسیه ، در محل های بین المللی اروپایی صحبت کنیم و به همه کسانی که در مورد وضعیتی که اکنون در استونی اتفاق می افتد ، در کشور اروپایی استونی ، صحبت کنم. “، – تأکید کرد چریشوا.

قبلاً ، کارمندان اسپوتنیک استونی از رهبری پلیس و شورای نگهبان مرزبانی این کشور تهدیدهای مستقیمی را برای آغاز اقدامات جنایی علیه آنها دریافت می کردند در صورتی که کار خود را با سازمان مادر متوقف نکردند تا اول ژانویه سال 2020. به عنوان توجیهی برای این اقدامات ، تحریم های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا در 17 مارس 2014 علیه تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به وقایع در اوکراین خوانده می شود. با این حال ، تحریم های اتحادیه اروپا نه علیه خبرگزاری روسیا Segodnya ، که شامل Sputnik ، بلکه شخصاً علیه مدیر کل آژانس دیمیتری Kiselev ، معرفی شد.

© Sputnik /
النا چریشوا ، پیوتر تولستوی و کریل ویشینسکی در PACE

urmas Reinsalu ، وزیر امور خارجه استونی ، به RIA Novosti گفت که کشورش سیاست تحریم های اتحادیه اروپا را نه علیه Sputnik ، بلکه با توجه به مجازات های شخصی اعمال شده برای Kiselev دنبال می کند.
رئیس جمهور روسیه ، ولادیمیر پوتین ، با اظهار نظر در مورد اوضاع پیرامون اسپوتنیک استونی ، گفت که مقامات روسیه برای پشتیبانی از اسپوتنیک هنگام کار در کشورهای دیگر ، همه کارها را انجام می دهند. یک منبع عالی رتبه در مسکو به ریا نووستی گفته است که متصدیان انگلیس در اقدامات مقامات استونی دخیل هستند ، این امر با توجه به اقدامات متقارن علیه رسانه های انگلیس در روسیه در آینده نزدیک در نظر گرفته می شود.

سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز (RSF) در پاسخ به نامه ای به MIA Rossiya Segodnya ، گزارش داد که این سازمان در حال بررسی وضعیت اوضاع با رسانه های روسی زبان در استونی است. در نامه ها آمده است که MIA Rossiya Segodnya می خواهد سیاست تبعیض آمیز علیه Sputnik استونی را دوباره تجدید نظر کند و آماده ارائه ارزیابی صحیح از این پرونده بی سابقه نقض آزادی است ، و همچنین می خواهد تدابیری را اتخاذ کند تا خبرنگاران آژانس حق انجام وظیفه حرفه ای خود را داشته باشند ، این نامه ها می گویند.